Bubeníci se slétli za oceán

Washington - Čeští bubeníci ovládli jeviště prestižního Kennedyho centra ve Washingtonu. Zastupovali českou kulturu v rámci největšího amerického festivalu pro děti. Koncert s prvky rocku, jazzu i etno hudby byl výjimečný zejména svojí improvizační podstatou. Zakončil sérii vystoupení bubeníků, z nichž většina se konala na území ČR.

„Není to nic naučeného, jde o uvolněnost, která je někdy větší, někdy menší. Je to dobrodružství,“ říká autor projektu Pavel Fajt. Společné koncertování bubenických mistrů vymyslel před osmi lety. Pokaždé vystupuje jiná sestava, času na sehrání moc nezbývá. Do USA přivezl také rockera Davida Kollera, virtuóza na etnonástroje Miloše Vacíka a jazzmana Alana Vitouše. 
 
Každý vychází z trochu jiného stylu, takže nabízejí to, co lidi dnes nejvíce zajímá - muziku, kterou nemůžou předem odhadnout," říká hudební publicista Jiří Černý.

Washingtonský koncert překvapil zejména hned na začátku poctou původním obyvatelům Ameriky. A pak následovaly improvizace, ve kterých bylo dopředu domluvené jenom to, kdo začne a kdo skončí. Oficiálně bylo sice vystoupení součástí dětského festivalu, v publiku ale výrazně dominovali dospělí.