Brenpartija se vrátila na ostravskou haldu

Ostrava - Věčná opilost a naprostá svoboda, to jsou hlavní milníky skutečného příběhu obětí hospodářské krize ve 30. letech na Ostravsku. Ostravské divadlo Aréna připravilo dramatizaci osudů těchto svérázných postav, vlastně bezdomovců, které dotvářely osobitý kolorit Ostravy první třetiny minulého století. Hra s názvem Brenpartija, která vznikla na motivy knihy Věnceslava Juřiny Zpráva o státu Halda, má dnes premiéru.

Bezdomovci, tak bychom jim asi říkali dnes. Nebo sociální underground, jak se charakterizovali sami v první třetině minulého století. Žili z toho, co našli nebo ukradli, hřála je halda, kterou vyhlásili za svůj svobodný stát. I Tomáš Baťa je znal. Starosta haldy Ferda Prokop mu totiž adresoval stížnost: vaše reklamní letadlo narušuje náš vzdušný prostor. A svou pozici každoročně obhajoval ve volbách

„Naše obec je, jak všeci vitě, ta nejlepši obec na světě. Maš kde spať, maš co jist, maš co chlastať, tak drž pysk,“ říká jedna z hlavních postav hry Brenpartija. „V novinových zprávách z 30. let, z krize, se o nich dočtete leccos. V té literatuře mají třeba změněná jména, ale skutečně to jádro je reálné,“ vysvětluje pozadí hry její autor a dramaturg Tomáš Vůjtek.  

Reálné, i když těžko uvěřitelné, je i množství alkoholu, které zkonzumovali. Říkali mu bren a dokud je nazabil, pomáhal na vše – na zimu, na hlad i na smutek. „Ostrava byla městem s absolutně největší konzumací alkoholu v Rakousku-Uhersku, i ta Stodolní ulice už byla slavná, takže je to tradice,“ říká režisér hry Janusz Klimsza. 

Skutečný Ferda Prokop obýval se skutečnou Brenpartijou haldu v Ostravě-Hrabůvce. Podle dobových zpráv je měli dokonce natočit pražští filmaři, filmový materiál se ale zatím v žádném archivu nepodařilo objevit. Ožívají ale na prknech divadla Aréna – a představení je už nadlouho dopředu beznadějně vyprodáno.

ukázku z připravované divadelní inscenace Brenpartija zahrala komorní scéna Aréna v polovině října v rozlehlém prostoru plynojemu v areálu vítkovických železáren. S podtitulem Scény ze struskové haldy byla Brenpartija uvedena také jako opera na letošním festivalu Janáčkova máje. Svérázný hudební počin o brenparťácích, brenařích nebo také haldařích - bezdomovcích, kteří na počátku minulého století žili na stále prohořívající struskové haldě - si premiéru odbyl v prostředí průmyslového areálu vysokých pecí vítkovických železáren.