MFDF Jihlava: Českou radostí je nudný život

Jihlava - Hlavní cenu pro nejlepší český dokument v sekci Česká radost získal na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě režisér Jan Gogola za film Mám ráda nudný život. Festivalové poroty ocenily také nejlepší světový, východoevropský a experimentální dokumentární film. Už v prvním festivalovém dnu byla udělena Cena za přínos světové kinematografii a Cena týdeníku Respekt. Po dnešním slavnostním zakončení pokračují ještě v neděli projekce v sekci pro filmové profesionály East European Forum.

Zápisky z deníku Aleny Němcové o počasí, snech, vaření a rodině ale také o světových událostech inspirovaly režiséra Gogolu mladšího k natočení netradičního dokumentu. „Ta paní je vlastně matrjoškou, která má v sobě další a další ženy a rozměry, jimiž vnímá svým způsobem svět,“ popisuje svůj film Gogol. Česká televize jej v prosinci odvysílá v rámci Okna malých dokumentů. Do filmové distribuce půjde v Česku a také v Německu.

Režisérem nejlepšího světového dokumentu v sekci Opus Bonum s názvem Basídž je francouzský režisér s íránskými kořeny Tamadon Mehran. O ceně rozhodl jediný porotce, dánský režisér a spisovatel Jørgen Leth, jenž sám letos v Jihlavě získal Cenu za přínos světové kinematografii.

Cenu za nejlepší východoevropský dokument (sekce Mezi moři) udělila porota filmu Hranice slovenského režiséra Jaroslava Vojtka. „Snímek, zabývající se problémy poválečného rozdělení území vesnice mezi Československo a Ukrajinu, měl v Jihlavě světovou premiéru. Své kvality bude prokazovat na festivalu v Rotterdamu,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Cenu za nejlepší experimentální film v kategorii Fascinace získal americký režisér Ben Russell za film Dělníci vycházející z továrny. Porotci udělili také zvláštní uznání. Jeho držitelem je Jan Šípek za film Souboj s mozkem.

  • Česká radostMám ráda nudný život (Jan Gogola ml., Česká republika 2009); zvláštní ocenění: Souboj s mozkem (Jan Šípek, Česká republika 2009)
  • Cenu Opus Bonum pro nejlepší dokumentární film za rok 2009 - Basídž (Bassidji, Tamadon Mehran, Írán - Francie - Švýcarsko 2009)
  • Cena Mezi moři za nejlepší východoevropský dokumentární film roku 2009 - Hranice (Hranica, Jaroslav Vojtek, Slovensko 2009)
  • Cena sekce Fascinace pro nejlepší experimentální dokumentární film roku 2009 - Dělníci vycházející z továrny (Workers Leaving the Factory, Ben Russell, USA 2008)
  • Cenu diváků za Českou televizi - Auto*mat (Martin Mareček, Česká republika 2009)

Filmoví nadšenci letos v Jihlavě zhlédli více než 220 dokumentárních filmů. Projekce se uskutečnily ve zrekonstruovaném kině Dukla, v Domě kultury odborů a v aule vyšší grafické školy. „Zájem diváků neopadá, naopak roste, kapacita sálů mnohdy nestačila,“ podotkl Hovorka. 

Letošní novinkou byl projekt Váš domácí festival, který v Česku zřejmě poprvé přenesl festivalové projekce také do domácností lidí, kteří byli ochotni k sobě pozvat i další filmové fanoušky. „Zaznamenali jsme nadšené reakce hostitelů, diváků i režisérů. Příští rok projekčních míst určitě přibude,“ doufá Hovorka. Pokud se organizátorům podaří zajistit dostatek peněz, zamýšlí připravit nový koncept, který prý bude světovou novinkou.

Jørgen Leth dostal na MFDF Jihlava 2009 Cenu za přínos světové kinematografii.
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček