Komiks opět nemá hranice

Praha – Hlavní město na několik dní ožije komiksem. Koná se zde Komiksfest, neboli týdenní přehlídka tohoto stále oblíbenějšího žánru. Na nejrůznějších místech Prahy se představí nové knihy, výstavy, filmy, divadelní představení, besedy a workshopy. Letošní ročník je věnován Tomáši Hibi Matějíčkovi, zakladateli festivalu, který zemřel v říjnu v jedenatřiceti letech na rakovinu.

Již počtvrté se Praha stala centrem evropského komiksu. Mezinárodní přehlídka chce mimo jiné dostat komiks v Česku z undergroundu a ukázat ho jako umění napříč žánry. Už tradičně je jejím mottem - „komiks bez hranic“. „Stále ještě nemůžeme mluvit o renesanci komiksu u nás, to zcela jistě ne. Ale nakladatelé, kteří před dvěma nebo třemi lety o komiks nezavadili ani pohledem, ho teď začínají vydávat. Na domácí scéně se objevují nová jména a v zahraničí vycházejí ta nejrespektovanější díla,“ říká výkonný ředitel festivalu Joachim Dvořák.   

Letošní ročník, který začal v nově otevřeném prostoru – v klubovně Druhé patro - ukazuje komiks před a po roce 1989. Zároveň ale sleduje jeho široký záběr ve filmu, výtvarném umění, na divadelních prknech nebo dokonce ve spojení s módou. „Mě na tom zajímá propojení obou sfér, jak vlastně samotná móda může být rozanimovaná stejným způsobem, jako je komiks, takže si předávají tenhle vzájemný dialog,“ vysvětluje svůj zájem o komiks například módní návrhářka Lucie Mareš.

Během festivalového týdne předvedou své práce tvůrci z Francie, Španělska nebo Rumunska v čele s komiksovou legendou Maxem Anderssonem ze Švédska. A křtít se budou také české knižní novinky. Festival potrvá až do soboty 7. listopadu, kdy porota v čele s režisérem Janem Balejem vyhlásí vítěze komiksových cen Muriel.