Umberto Eco má závrať ze seznamu

Paříž – Pařížské muzeum Louvre zahajuje sérii akcí, za nimiž jako hostující kurátor stojí známý italský spisovatel Umberto Eco. Sedmasedmdesátiletý Eco je již několikátým umělcem, kterého muzeum oslovilo a kterému dalo volnou ruku, aby přinesl nový pohled na muzejní sbírky. Za téma přednášek, konferencí, koncertů a specializovaných prohlídek zvolil Eco závrať ze seznamu. Stejně se jmenuje jeho poslední dílo.

Zdroj: www.louvre.fr Autor: Joséphine de Bère

Západní civilizace podle Eca miluje shromažďování informací a vytváření seznamů. Sám nedávno na otázku, kterou knihu by si vzal na pustý ostrov, odpověděl, že telefonní seznam, protože s takovou spoustou jmen by si mohl vytvořit spoustu nádherných příběhů.

Návštěvníci výstavy Závrať ze seznamu budou moci obdivovat seznamy barev, míst, jmen nebo čísel. Do 13. prosince budou k vidění praktické seznamy, například ze supermarketů, ale i seznamy pojmů, které existují v malířství, hudbě a literatuře. Eco šokovat umí a nečekaný pohled přinese určitě i v rámci svého kurátorského působení.

V roli hostujícího kurátora se v Louvru před Ecem představili například francouzský skladatel Pierre Boulez, americká spisovatelka Toni Morrissonová nebo francouzský advokát a bývalý ministr Robert Badinter.

Italský spisovatel Umberto Eco jako hostující kurátor v muzeum Louvre
Zdroj: www.louvre.fr