Pamětnice jede na poslední třídní sraz

Praha – Pětadvacetiletý Tomáš Magnusek, jeden z nejmladších členů Obce spisovatelů, je autorem námětu a scénáře ke snímku, v němž průměrný věk herců je 80,1 roku. Film Pamětnice vypráví o třídním srazu po šedesáti letech, o pomstě za dávnou křivdu a především o životě dnešních seniorů, jejich vztazích s rodinou a se společností. Podle tvůrců je snímek určen zejména pro střední generaci a seniory, své si na něm ale najdou všechny generace.

„Pamětnice je tragikomedie. Komická linie vychází ze scénáře, lehce stylizované situace starších lidí jsou úsměvné. Při bližším zkoumání ale může člověku zatrnout, protože ne všechno je ve skutečnosti tak vtipné, jak to může na plátně vypadat. Řekl bych, že Pamětnice je lehce poeticko-úsměvná komedie, která má ale malou trpkou pachuť,“ říká o filmu režisér Vlado Štancel.

Připouští, že téma, které si mladý autor scénáře Tomáš Magnusek vybral, ho překvapilo. „Mladý člověk o takových věcech většinou nepřemýšlí. Film je cenný v tom, že Magnusek čerpá z toho, co vidí v životě,“ domnívá se Štancel. Magnusek v současné době připravuje další snímek, v němž své postřehy ze života starších lidí opět zúročí. Poetická komedie Školní výlet bude vyprávět o cestě osmdesátiletých seniorů do lázní, která s sebou přinese řadu nevídaných překážek.

Magnusek se objeví v Pamětnici i v jedné z rolí. Hraje učitele Čížka, vnuka hlavní hrdinky Miluše Bínové (Libuše Švormová), která kvůli incidentu, v němž se spolužáci postavili proti ní, jako jediná v ročníku nemohla odmaturovat. Na třídní sraz po šedesáti letech tak přijíždí především proto, aby se se svými někdejšími spolužáky vypořádala.

Kromě Švormové se diváci setkají s Milošem Nesvadbou, Ninou Jiránkovou, Vladimírem Brabcem nebo Zitou Kabátovou. Na setkání po šedesáti letech přijede i mim Jaroslav Čejka, Josef Zíma, který hraje sám sebe, a režisér Jiří Krejčík, jenž se v herecké roli představí ve filmu potřetí za svůj život. Ke známým jménům patří také Květa Fialová, která oceňuje Magnuskovu odvahu pustit se do filmu o seniorech: „Miluji Einsteinovu větu, že většina lidí, když ví, že něco nejde udělat, tak to nedělá. Ale pak přijde někdo, kdo neví, že to nejde, a udělá to. A ono to funguje.“ Film Pamětnice bude v kinech od 5. listopadu.

Ondřej Lipský, Tomáš Magnusek a Květa Fialová ve filmu Pamětnice
Ondřej Lipský, Tomáš Magnusek a Květa Fialová ve filmu Pamětnice
Více fotek
  • Ondřej Lipský, Tomáš Magnusek a Květa Fialová ve filmu Pamětnice zdroj: www.pametnice.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1211/121014.jpg
  • Pamětnice zdroj: www.pametnice.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1211/121012.jpg