Koprodukční filmy ČT: úspěch v Jihlavě

Jihlava - Na 13. ročníku MFDF Jihlava 2009 se stal vítězem sekce Česká radost (soutěž českých dokumentárních filmů) dokument Jana Gogoly Mám ráda nudný život. Cenu diváků – Cenu České televize vyhrál snímek Auto*Mat Martina Marečka. V obou případech se jedná o distribuční filmy, na kterých se koprodukčně podílela ČT. V úvodu festivalu byl také vyhlášen vítěz soutěže o Cenu Respektu pro nejlepší televizní, video či online reportáž. Získal ji režisér David Macháček za reportáž (Bez)dlužníci z cyklu Reportéři ČT.

Dokumentární snímek Mám ráda nudný život je součástí kolekce Breathless, Nadvláda okamžiku. Jan Gogola v něm ilustruje život ženy ze Zbraslavi na základě jejích deníkových zápisků, ve kterých komentuje svůj život, počasí nebo politické události.

Babička Alena Němcová si již pět let zapisuje lidovým jazykem stav počasí, svoje sny, ranní cvičení, vaření, každodenní rodinný provoz, světové události a také poznámky, které se týkají mezilidských vztahů, náboženství a ducha doby vůbec. Svým způsobem tak navazuje na deník svojí tchyně Jiřiny Němcové, která si ho ve stejném domě psala v letech 1977 až 1997 a který se stal „scénářem“ filmu Deník babičky Němcové, natočeném v roce 1999.0

Na obou denících tvůrce zaujalo prolínání souvislostí humorného a vážného, osobního a společenského, každodenního i nadčasového charakteru. Pokračování deníku a filmu pojímají jako kompresi času a prostoru v jednom domě, který se díky této kontinuitě stále rozrůstá do podoby více možných světů světa jednoho. Podobně jako u prvního filmu chtějí i nyní nejen situací před kamerou, ale také v duchu zápisů, proměňujícím se způsobem snímání vyjádřit to, že hranici světa tvoří hranice našeho vnímání.

Film Auto*Mat, jehož natáčení trvalo šest let, mapuje snahu zlepšit stávající dopravní situaci v hlavním městě. Režisérovi Martinu Marečkovi se podařilo z osobního a konkrétního příběhu vytvořit obecně platné zamyšlení nad tím, zda se jedinci může podařit změnit svět okolo něj. Film vstoupil do kin 24. září, úspěšně se už promítal na festivalech v japonské Jamagatě, DMZ docs v Jižní Koreji, na DOK Leipzig v Německu a italském Turínu, kde získal Cenu studentské poroty.

13. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2009 se konal od 27. října do 1. listopadu. Diváci na něm mohli zhlédnout přes 220 filmů. Více informací o oceněných snímcích zde.