Golata ve vedení ostravského ND nahradí šéf opery Nekvasil

Ostrava - Odvolaného ředitele ostravského Národního divadla moravskoslezského Luďka Golata nahradí od 1. ledna bývalý šéf opery Národního divadla Jiří Nekvasil. Nového ředitele dnes jmenovali ostravští radní, do funkce nastoupí k 1. lednu. Od Nekvasila mimo jiné očekávají, že přivede do divadla nové, především mladé diváky. 

Výběrová komise, kterou tvořili zástupci města a kulturních institucí, v září posuzovala nabídky sedmi uchazečů, byl mezi nimi i bývalý ředitel Golat. Do užšího výběru postoupili tři uchazeči. Komise nakonec pro jmenování doporučila Nekvasila. „Předložil nejlepší koncepci. A uměl ji prodat. V celku suverénně vyhrál,“ vysvětlil rozhodnutí radních náměstek ostravského primátora Lubomír Pospíšil.

Hlavním úkolem podle Nekvasila bude dokončit stávající sezonu a připravit
koncepce dalších. „Je důležité, aby ta současná proběhla podle plánů a tak, jak byla divákům nabídnuta. Nepovede se to ve všech souborech. Změny se týkají hlavně opery. Tam budeme muset publiku nabídnout v některých případech atraktivní alternativu,“ vysvětlil. Operní představení chce i sám režírovat. Operní soubor od nové sezony ale povede jeho dosvadní dirigent Robert Jindra.

Někdejšího ředitele Golata ostravští radní odvolali v červnu poté, co začal mít problémy se svými podřízenými. Část herců si na něj stěžovala, že je během zkoušek nutil k obscénnostem a byl na ně hrubý. Vedením divadla radní poté dočasně pověřily Miloslavu Hercíkovou. Ani s jejím fungováním však nebyli spokojeni a počátkem října ji odvolali. Zastupováním ředitele byl místo ní pověřen umělecký vedoucí činohry Pavel Šimák.