Massive Attack rozštěpí atom i v Česku

Praha – Před necelými dvěma lety byli britští Massive Attack hězdným lákadlem festivalu Rock for People na letišti v Hradci Králové. V České republice budou koncertovat opět dnes večer v pražské Lucerně, lístky na jejich vystoupení jsou ale už beznadějně vyprodané. Triphopová skupina z Bristolu českým fanouškům představí především nahrávku Splitting The Atom, která vyšla na počátku října.

Do Prahy přijeli Massive Attack v rámci turné po evropských městech. Včera koncertovali ve Vídni, zítra bude jejich další zastávkou Bratislava. Kromě písní z desky Splitting The Atom uslyší zřejmě návštěvníci pražského koncertu i nové skladby z připravovaného, v pořadí pátého alba LP5.

Předskokanem kapely je zpěvačka Martina Topley Bird, která se podílela i na nových nahrávkách. Bird v minulosti spolupracovala a byla i životní partnerkou bývalého člena Massive Attack Trickyho.

Massive Attack vznikli v roce 1988. Hned jejich první album Blue Lines (1991) se stalo důležitým mezníkem v dějinách taneční hudby. Massive Attack na něm představili mix stylů, jako jazz, hip hop, rock nebo soul, a dali tak vzniknout novému hudebnímu stylu označovanému jako trip hop.

Kapelu proslavila také spolupráce s mnoha slavnými interprety: Sinéad O'Connorovou, Madonnou nebo Davidem Bowiem. Skladby Massive Attack doprovodily i několik filmů, píseň Dissolved Girl například zazněla ve snímku Matrix.