Jak se žilo u nás – na východě

Praha – Tváře známé i neznámé, smutek, strach, veselí, práci… To všechno zobrazuje výstava fotografií kurátorů Tomáše Pospěcha a Vladimíra Birguse nazvaná Tenkrát na Východě v pražském domě U Kamenného zvonu. Fotografie tří desítek tvůrců zachycují životy obyčejných lidí během čtyřiceti let poznamenaných komunistickým režimem.

Vstupní chodbu zdobí podobizny prezidentů od Beneše po Havla. „Pořádně si je prohlédněte, byla by ostuda, kdybyste je nepoznali,“ říkala okolo procházející učitelka ke své třídě. Možná by se víc styděli sami politici, kteří jsou ve vedlejší místnosti zobrazeni ve chvíli vřelých polibků se soudruhy ze zahraničí, kdyby slyšeli reakce oněch žáků.

Fotografie z padesátých let zachycují především pracující lid – veselé brigádníky z Prahy, kteří „nezapomněli na Plzeňský kraj v jeho úsilí o vyhlazení mandelinky bramborové a překažení nepřátelských záměrů imperialistů“, sběr železa, adaptaci kravína nebo zemědělce na rekreaci v Karlových Varech. Fotografie z běžného života pocházejí například z objektivů Gustava Aulehly či Jiřího Všetečky.

První část výstavy zakončují díla Josefa Koudelky z okupace v roce 1968. Léta 70. a 80. zanechala v obličejích lidí své stopy. Pionýři už se netváří tak nadšeně a při prvomájových průvodech málokdo jásá. Celou expozici uzavírají fotografie Pavla Štěchy a Radovana Bočka z listopadových událostí roku 1989. Vstupné na výstavu je 120 korun (snížené 60 korun). Expozice potrvá do 3. ledna.

Dům U Kamenného zvonu
Dům U Kamenného zvonu