Cenu Josefa Škvoreckého dostal Tomáš Zmeškal

Praha - Třetím laureátem Ceny Josefa Škvoreckého se dnes stal spisovatel Tomáš Zmeškal. Porota mu cenu spojenou s odměnou 250 tisíc korun udělila za jeho románový debut Milostný dopis klínovým písmem, který loni vydalo nakladatelství Torst. Dílo, nominované také na cenu Magnesia Litera, podle poroty „nenápadně a zároveň neobyčejně sugestivně ukazuje, jak odporná může být doba, která dovoluje vyřizovat si osobní účty prostřednictvím státní perzekuce, jak hluboce dokázal stát vstupovat až do soukromých ložnic a rozvracet vše, čeho se dotkl, kolik síly si žádal i malý odpor proti němu“.

„Knížka je perfektně napsaná,“ říká literární kritik Vladimír Karfík, předseda poroty Ceny Josefa Škvoreckého. Zmeškal podle něj reflektuje problematiku české společnosti na originálních lidských příbězích, navíc osobitou optikou a vyspělým jazykem a stylem.

Kniha, respektive autor vzbudil velký zájem také tím, že má napůl africký původ. Román je z českého prostředí; literární tvorba v češtině, jejímiž autory nejsou rodilí Češi, je také stále ještě málo obvyklá. Debatovat se o ní začalo po letošním vyhlášení výroční ceny Knižního klubu, kterou vyhrála vietnamská dívka narozená v Česku.

Další čtyři finalisté dostali po 10 tisících Kč. Byli mezi nimi Radka Denemarková s knihou Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, za niž autorka získala cenu Magnesia Litera v oboru publicistika, Martin Ryšavý (Cesty na Sibiř, Revolver Revue), Petra Soukupová se svojí letošní prózou Zmizet (Host) a Jáchym Topol s novelou Chladnou zemí (Torst).

0Tomáš Zmeškal se narodil v roce 1966 v Praze a vystudoval anglický jazyk a literaturu. Pracoval jako tlumočník, lektor, překladatel a odborný asistent na Univerzitě Karlově. V současnosti pracuje jako středoškolský učitel. Nedávno mu v Torstu vyšel další román, Životopis černobílého jehněte.

Ve studentské části soutěže zvítězil Petr Novák s prózou Křeslo z Gymnázia Voděradská v Praze a Alžběta Michalová v kategorii poezie z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně. Partnerem studentské části je Soukromé gymnasium Josefa Škvoreckého.

Cenu Josefa Škvoreckého vyhlásila Společnost Josefa Škvoreckého, letošní ročník byl určen pro prozaická díla českých autorů, která poprvé vyšla v době od června 2008 do května 2009. Vítěze ceny zvolila v tajném hlasování sedmnáctičlenná porota složená z literárních osobností včetně zástupců pořádajících organizací, knihkupců a vítězů minulých ročníků. Těmi se stali v roce 2007 Jan Novák a loni Petra Hůlová. V porotě dál byli bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, spisovatel Michal Viewegh či dramatik Milan Uhde.