Vladimír Jiránek vlastní Bílou opici

Praha - Legenda českého kreslířství Vladimír Jiránek byl oceněn Řádem bílé opice. Česká unie karikaturistů (ČUK) mu jej udělila za zásluhy o český kreslený humor. Kvůli zdravotní indispozici ocenění výtvarníkovi předali členové unie v jeho bytě. Ceremoniál se pak večer uskutečnil v klubu Mánes jen s vystřiženou papírovou figurínou známého jedenasedmdesátiletého kreslíře, režiséra a scenáristy.

„Osciluje to mezi službou novinám – politickou karikaturou v klasickém slova smyslu - a mezi postřehy, které jdou spíš do psychologie, životních pocitů,“ říká kreslíř. Od roku 1990 se věnuje politické satiře, stojí za tisícovkami jemně ironických kreslených vtipů a 15 autorskými publikacemi. Z prestižního Berlinale si odnesl Zlatého medvěda.

„Je to typicky český humor, ale ne takový ten prvoplánový, je to humor inteligentní,“ říká o Jiránkově tvorbě předseda ČUK Břetislav Kovařík. „Některé jeho obrázky jsou do ciziny nepřenosné, protože jsou tak organicky spojené s českým prostředím,“ dodává. 

Jako scénárista a režisér spolupracoval Jiránek také se studii kresleného filmu. Z jeho palety vzešli například večerníčkoví Pat a Mat nebo králíci z klobouku Bob a Bobek. V roce 2005 převzal od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy.

Česká unie karikaturistů vznikla v roce 1990 a sdružuje asi stovku českých autorů výtvarného humoru. Je členkou mezinárodní federace karikaturistů. Pořádá pravidelně tři mezinárodní soutěže v Praze, v Písku a v Hradci Králové. V minulosti její Řád bílé opice získali významní kreslíři Jiří Winter-Neprakta, Vladimír Renčín, Miroslav Barták nebo Jiří Slíva.

Přestože jsou čeští karikaturisté uznáváni a ceněni, nemá podle místopředsedy unie Ivana Hanouska česká karikatura v současnosti příliš velký prostor. „V současné době se velmi dobře prosazuje komiks, zatímco kreslený humor hodně upadá. Není žádný humoristický časopis a žádné sobotní noviny nemají rubriku kreslených vtipů jako v minulosti. V tištěných médiích se dostal na okraj a v televizi není vůbec,“ říká Hanousek. Podle něj však nejde jen o český problém, ale celé západní Evropy. „Na východě, v Asii kreslený humor velmi vzkvétá, zejména na internetu,“ dodává.

Po ceremonii následovala vernisáž výstavy Jubilanti ČUK 2009. Mezi autory je asi desítka členů unie, kteří letos oslavili kulaté výročí.

Kresba Vladimíra Jiránka
Kresba Vladimíra Jiránka