Bryan Adams je rocker se sociálním cítěním

Ottawa/Praha – Rockový zpěvák Bryan Adams, kterého proslavily melodicky chytlavé balady, slaví padesátiny. Narodil se 5. listopadu 1959 v Kingstonu (Ontario, Kanada) jako syn diplomata. S rodinou hodně cestoval a žil také nějaký čas v Rakousku. Na hudební výsluní se propracovával pomalu a usilovně. První desku vydal v roce 1980, jeho nejslavnější hit Everything I Do vyšel 1991. Kromě hudby se velmi oddaně věnuje i charitativní činnosti. Podporuje například fond na prevenci rakoviny ženského prsu a před lety se stal patronem projektu Nadace Terezy Maxové, který je zaměřen na pomoc dětem z dětských domovů.

Současně je i uznávaným fotografem. V USA vydal například fotografickou publikaci s portréty slavných žen, Adamsův portrét britské královny Alžběty II. vyšel v Kanadě na poštovních známkách. Stal se také fotografem projektu Hear the World (Slyš svět), který patří stejnojmenné nadaci na ochranu lidí před ztrátou sluchu a na pomoc nedoslýchavým.

„Během mých divokých časů ve Vancouveru nebyla žádná diskotéka nebo nějaké jiné místo, kde se mohl člověk pobavit. Proto jsme slavili naše party doma, jakmile někdo měl volnej bejvák. Led Zeppelin v gramofonu, věž na desítku a jelo se. Jednou byla však jedna taková party u mě doma ukončená policajty. Ale už tehdy jsem měl jasné představy o tom, co chci v životě dělat. Když jsem měl za sebou šestnácté narozeniny, rozhodl jsem se opustit školu a uskutečnit své plány. Začal jsem vystupovat se svou kapelou a vyvíjet se jako muzikant. To bylo to, co jsem měl v úmyslu,“ přiblížil své začátky hudebník.

V lednu 1977 poznal Bryan v jednom hudebním obchodě Jima Vallance, který byl v té době bubeníkem v kapele Prism. „Jim a já jsme byli zarytí fanoušci Beatles a už proto se nám líbila myšlenka, že jednou můžeme utvořit tým a že jako v 60. letech John Lennon a Paul McCartney složíme množství hitů. Tak jsme si sedli a začali tyto myšlenky uskutečňovat,“ vzpomíná v jednom ze svých rozhovorů Adams, kde dále upozorňuje na to, že Jim Vallance a Paul McCartney byli muzikanti, kteří ho zřejmě nejvíce ovlivnili. „Jim mi dal cit pro správné aranžmá. A díky němu jsem také pochopil, že aranžmá dělá možná rozhodující rozdíl mezi dobrou a špatnou písní.“

Robinova píseň

„Dostal jsem scénář filmu Robin Hood - Král zlodějů s prosbou, jestli by mě k tomu něco nenapadlo. Potřeboval jsem přesně hodinu k napsání (Everything I Do) I Do It For You – jako poslední z patnácti písní na albu. Nejlepší čísla přicházejí vždycky rychle,“ prozradil Bryan, jak vznikla píseň, která vydržela 16 týdnů na špičce britské hitparády, což byl jeden z nejdelších pobytů jedné písničky v čele žebříčku.

V roce 1995 přispěl Bryan Adams písní Have You Ever Really Loved A Woman k filmu Don Juan de Marco. Za tuto píseň byl na jaře 1996 nominován na Oscara.

Čeští fanoušci nejlépe znají čtvrtou desku Reckless (1984), která vyšla v ještě komunistickém Československu a která obsahuje hity jako například Somebody či Summer of '69'. Poté vydal několik dalších desek. Povedla se deska 18 Till I Die (1996) a fanoušci asi nejvíce přivítali kompilaci jeho nejlepších hitů pod názvem The Best Of Me (1999), v mnohých českých městech dlouho nejprodávanější deska. Zatím posledním, jedenáctým studiovým kusem je cédéčko 11 z loňského roku. Na jeho podporu absolvoval jedenáct koncertů v jedenácti světových městech během jedenácti dnů. Celkem prodal po celém světě za svou kariéru na 65 milionů hudebních nosičů. Je nositelem mnoha cen Grammy.

  • Bryan Adams
    Bryan Adams zdroj: wordpress
  • Bryan Adams
    Bryan Adams zdroj: itoubmusic