Berlín naděluje: Ceny MTV a U2 zdarma

Berlín – Německou metropoli čeká ve čtvrtek koncertní noc plná světových hvězd. Hudební fandové z celého světa se z berlínské O2 World areny dozvědí jména letošních nositelů Evropských hudebních cen MTV. Obyvatelé a návštěvníci hlavního města dostanou navíc dárek od irské skupiny U2, která zdarma pořádá hudební vystoupení u Braniborské brány v rámci oslav 20. výročí pádu Berlínské zdi.

U2 vyčlenili na koncert 10 tisíc vstupenek, které byly během tří hodin rozebrány. Vystoupení budou moci sledovat i diváci 16. ročníku udělování hudebních cen MTV v O2 World areně. U2 se tak vrací na místo, kde téměř na den před dvaceti lety byla stržena Berlínská zeď. V roce 1991 vydali album Achtung Baby, které bylo částečně ovlivněno jejich pobytem v německé metropoli právě po pádu Berlínské zdi.

Pádem zdi 9. listopadu 1989 skončilo téměř 30 let dějin rozděleného Německa. Braniborská brána stála v době existence ve východní části Berlína, těsně za zdí. V roce 1994 se zde konaly vůbec první evropské ceny MTV.

Předávání cen bude letos uvádět podruhé americká popová zpěvačka Katy Perryová, která se zároveň utká o vítězství v kategoriích nejlepší zpěvačka a nejlepší video. Její britská soulová kolegyně Joss Stoneová bude hosty zpovídat na červeném koberci.

Z celkových 13 soutěžních kategorií jich 11 vybírali diváci MTV prostřednictvím internetových stránek. V nominacích se objevují jména evropských i amerických hudebníků. Šanci vyhrát některou z cen mají například Beyoncé, Eminem, duo La Roux nebo i U2.