Holky z fildy po 20 letech zase spolu

Praha - Podzim 1989 a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy - tato doba a místo spojují čtyři ženy, které jsou hrdinkami nového dokumentu nazvaného Holky z fildy. Snímek se snaží ukázat, jak se rok 1989 podepsal na jejich životě a co jim přineslo 20 let života v demokracii. Mezi členkami stávkového výboru z roku 1989, které kamera sleduje, je například bývalá europoslankyně Jana Hybášková. Po premiéře na festivalu Femina Film a projekci v aule Filozofické fakulty UK uvede snímek dnes od 20:00 ČT2.

I když se po studentské stávce cesty mladých žen rozešly, dodnes mají společné nadšení, s nímž realizují věci, ve které věří. „Spojuje je revoluční nasazení, žádná z nich se nestará jenom o své věci, ale doposud dělají něco navíc,“ říká jedna z režisérek Taťana Marková. Spisovatelka Alena Ježková například jezdí po celé republice na besedy s dětmi a seznamuje je s českou historií.

S aktérkami se obě režisérky (vedle Markové Nataša Dudunski žijící v Izraeli) znají osobně právě ze stávkového výboru na FF UK. „S některými jsme se znaly už ze studií, již tenkrát to nebyly žádné ´tuctové studentky´ - tenkrát byla představa studentky filozofické fakulty asi ve vytahaném svetru, s lennonkami a Kafkou. Spojovala je a doposud spojuje určitý přesah,“ říká Marková.

Hrdinkami dokumentu jsou spisovatelka Alena Ježková, politička Jana Hybášková, zpěvačka Pavla Milcová a překladatelka a tlumočnice Alice Rahmanová. Film vznikal od roku 2005 až do současnosti. „Míra toho, kam nás kdo pustil, byla různá, asi nejuzavřenější je Pavla Milcová. Všechny nám ale vyšly velmi vstříc, vydržely to s námi ty čtyři roky,“ říká Marková. Režisérky by rády v natáčení pokračovaly.

Holky z fildy
Holky z fildy