Rakušany víc než Čechy zajímá, jak byli rozděleni - odloučeni - spojeni

Telč/Horn/Raabs – Letošní ročník Dolnorakouské zemské výstavy měl být přeshraničním mostem mezi Čechy a Rakušany. Projekt s názvem Rakousko. Česko. Rozděleni – odloučeni – spojeni (Österreich. Tschechien. Geteilt - getrennt - vereint) chtěl odbourávat myšlenkové stereotypy, které zůstaly i po odstranění hranic, a usnadnit porozumění mezi sousedy. Výstavy ve třech městech – dvou rakouských a jednom českém – skončily začátkem listopadu. Mezi návštěvníky byla jen desetina Čechů.

„405 tisíc návštěvníků je výsledek, který překonal naše očekávání,“ uvedl potěšeně dolnorakouský hejtman Erwin Pröll. Kdo ovšem navštívil všechna tři místa, počítal se za tři návštěvníky – podle údajů organizátorů žádnou z výstav v Telči, Hornu a Raabsu nevynechaly tři čtvrtiny lidí. Většina zájemců přijela z Dolního Rakouska (zhruba 60 procent), přes dvacet procent z Vídně, desetina z České republiky a sedm procent připadlo na ostatní národnosti.

„Čechům to trvalo trochu déle, ke konci se všichni najednou probudili a možná byla škoda, že už výstava skončila, protože počet našich návštěvníků by ještě stoupl,“ domnívá se hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Jeho dolnorakouský protějšek Erwin Pröll ale nevelkou českou návštěvnost komentuje s porozuměním. „Deset procent návštěvníků z Česka, to je hodnota, která mě, řekněme, naplňuje optimismem,“ prohlásil.

Vyrovnané skóre ale ani nikdo nečekal, oproti České republice mají zemské výstavy v Rakousku mnohem větší tradici. Námět a přípravy pečlivě sledují média, propagace je rozsáhlejší a návštěva výstavy patří téměř k dobrému vychování.

Právě vzhledem k prestiži, kterou Dolnorakouská zemská výstava má, považovala česká strana nabídku společného pořádání za významné gesto. Letos se vůbec poprvé výstava konala mimo území Dolních Rakous. Nesla se ve ve znamení společné historie Česka a Rakouska, zvláště se zaměřila na sousední regiony z obou stran hranice.

Podnětem k uspořádání první přeshraniční výstavy byla snaha připomenout pád „železné opony“, ke kterému došlo před 20 lety. Příležitostí k setkávání Čechů a Rakušanů byly také desítky doprovodných akcí. S projektem byli návštěvníci zdá se spokojeni – podle organizátorů 98 procent z nich uvedlo, že by Dolnorakouskou výstavu dále doporučilo.