Pozvání do bytu se sny těch, kteří v něm žili

Praha – Výtvarnice Kamila Ženatá svou poslední výstavu umístila do Myslíkovy ulice, do prázdného čtyřpokojového bytu ve druhém patře domu, v němž sama se svou rodinou kdysi žila. Prostory opět obydlela instalacemi, texty a fotografiemi, které náznakem, symbolem, vzpomínkou vyprávějí snové příběhy. Na návštěvu za Kamilou Ženatou do 2. patra mohou lidé přijít do konce listopadu.

"Všudypřítomný text navádí svými sděleními do příběhů, monologů, snů, imaginací, do souvislostí nějakého tajemného děje, který se odehrává kdesi a komusi, někde, kde se čas zastavil, v prostoru, který naplňují jeho obyvatelé svými sny, tak jako prázdný prostor bytí naplňujeme svými vnitřními obsahy. Ve světě, kde vládne čas, se nic nevrací zpátky," píší k výstavě pořadatelé. Těmi jsou Galerie 5. patro, Art Link a občanské sdružení Schrödingerova kočka, které k expozici vydává také katalog.

kde: Myslíkova 9, Praha 1, 2. patro, zvonek 2. patro; kdy: 4.–30. 11., každý den od 12:00 do 18:00 hodin

Kamila Ženatá je kreativní všestrannou osobností, do uměleckého dění se zapojuje tvorbou vizuální i literární. Používá média grafiky, malby, fotografie i videoinstalace. Vedle své výtvarné tvorby se rovněž věnuje psychoterapii.

Na pražské umělecké scéně působí Kamila Ženatá od roku 1980. V roce 2007 připravila koncepčně náročnou a mediálně různorodou instalaci ve výstavní síni Mánes s názvem Nauč se stát na jedné noze, v níž umělecky ztvárnila své osobní porozumění čínské Knize proměn. V roce 2009 kurátorsky připravila společně s Milenou Slavickou výstavu Čtrnáct S pro Centrum současného umění DOX, prezentující díla čtrnácti současných českých umělců včetně její videoinstalace.

Dílo Kamily Ženaté
Dílo Kamily Ženaté