Oxford nabízí zdarma procházku celým světem

Londýn – Po rozsáhlé rekonstrukci bylo nově otevřeno Ashmolean Museum v anglickém Oxfordu. Muzeum je známé také jako první instituce, v jejíž sbírkách se nacházela prokázaná fosílie dinosaura (kus stehenní kosti megalosaura), kterou zobrazil první představený muzea Robert Plot (1640-1696). Nákladná obnova stála v přepočtu 2 miliardy korun. Z první budovy byla zachována jen čelní neoklasicistická stěna a vchod. Uvnitř pak pod skleněnou střechou vzniklo na 40 nových galerií.

„Interiéry jsou velice světlé a svěží. Protože jsou větší, než bývaly, mohli kurátoři z depozitářů vynést na světlo některé z unikátů, ať už jde o vykopávky z období před vznikem egyptských dynastií, nebo vzácné textilie. I když se o tom v Oxfordu nehovořilo, je jasné, že sbírky jsou nyní lépe zabezpečeny. Je známo, že na sklonku minulého století se z muzea ztratil jeden ze vzácných obrazů od Paula Cézanna a nikdy nebyl nalezen,“ informoval z Londýna zpravodaj ČT Ivan Kytka.

Dále pak upozornil na to, že jedno patro muzea je věnováno prolínání různých epoch a kultur, kde kurátoři vyzývají návštěvníky, aby se vydali po stopách dávných cestovatelů a objevitelů. Chtějí tak trochu ukázat, že jakkoliv je globalizace novým jevem, tak různé lidské civilizace se ovlivňovaly odnepaměti. Během hodinové procházky v jednom z pěti podlaží může návštěvník obejít vlastně celý svět.

„Akademická noblesa Oxfordu z expozic přímo dýchá. Jednak bývalí studenti, v některých případech přispěli svými dary ke sbírkám, které se právě díky těmto darům staly tak bohatými. Ti současní studenti se do muzea zase chodí učit. Co je však asi nejdůležitější – vstup do muzea je pro všechny zadarmo,“ uzavřel Ivan Kytka.

Ashmolean Museum of Art and Archaeology

je světově prvním univerzitním muzeem. Nachází se v britském Oxfordu a bylo založeno mezi lety 1678 až 1683. Jeho vznik bývá dáván do souvislosti s osobou Sira Christophera Wrena (1632-1723), britského matematika, fyzika, geometra a astronoma. Jméno muzea je odvozeno od dalšího britského vědce, astrologa a politika Eliase Ashmolea (1617-1692), který původnímu ústavu věnoval v roce 1677 své sbírky v rámci jakéhosi kabinetu kuriozit. Současná budova, která prošla v letech 2006-2009 celkovou rekonstrukcí, pochází až z roku 1845.

Ashmolean Museum / interiér
Ashmolean Museum / interiér
Více fotek
  • Ashmolean Museum / interiér autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121927.jpg
  • Ashmolean Museum / expozice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121931.jpg