Hořejšího plakáty s Havlem stále symbolem roku 1989

Praha - Blíží se výročí sametové revoluce. Jednou ze zásadních postav této přelomové události se stal i tvůrce plakátů Václava Havla, který odstartoval jeho cestu na Hrad - novinář a fotograf Pavel Hořejší. Tento umělec je zároveň autorem vlastní volné tvorby z let normalizace, která ukazuje každodenní život v komunistickém státě. Hořejšího fotografie Václava Havla s heslem Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí zůstala v paměti občanů Česka jako jeden ze symbolů revoluce před dvaceti lety.

Slavná fotografie Václava Havla byla focena Hořejším spolu s jeho švýcarským kolegou, který fotil verzi barevnou. „Nakonec jsme vybrali barevnou fotku a během noci vytiskli obrovské množství plakátů – kolem 200 tisíc kusů,“ uvedl Hořejší v pořadu Profil. Václava Havla vyfotili 8. prosince 1989 večer v šatně Laterny Magiky a nechali si narychlo vyvolat barevný film v ČTK. Inspiroval je Pavel Nauman z Občanského fóra, který chtěl fotografie rozšířit po celé České republice – vznikl tak nápad na plakát.

Na prvních výtiscích byl Havel zrzavý

Následně se v Mánesu vybíraly fotky. „Jozka Skalník mi dal na malinkém papírku to heslo Pravda a láska a pak jsme jeli trabantem do Malešic a ohlásili se předem u skenu,“ sdělil fotograf České televizi. To ještě nikdo netušil, že vznikne celých 200 tisíc výtisků. Již v roce 1989 v socialistickém Československu byl v Malešicích k dispozici počítač a sken.

„Já tam měl kamaráda grafika, tak jsem věděl, že tam ta technika je,“ vzpomíná Hořejší. „Díky technologiím a hlavně díky nadšení tiskařů se vše podařilo,“ dodává Hořejší. První plakáty ale nevyšly podle plánu - Václav Havel na nich byl totiž příliš zrzavý, proto se následně upravovaly. „Když se první plakáty distribuovaly na Slovensko, tak si tam mysleli, že je Havel zrzavý,“ řekl s úsměvem Hořejší.

O distribuci plakátů se následně postarala pod tiskárnou sídlící expedice. Dalšími distributory se stali studenti, kteří sem chodili s baťohem a plakáty rozlepovali po Praze. Podle Hořejšího se lidé ale stále báli. Pouhých 21 dní po 17. listopadu, kdy ještě neproběhla volba prezidenta, se obávali i lidé v tiskárně a někteří od této nelegální akce Hořejšího odrazovali. Hořejší odmítá, že by bylo vytištění plakátů součastí předem připraveného plánu, jak se říká. „Žádná konspirace, tato akce proběhla naprosto spontánně,“ tvrdí fotograf.

Jeden z Hořejšího plakátů z doby normalizace
Jeden z Hořejšího plakátů z doby normalizace
Více fotek
  • Jeden z Hořejšího plakátů z doby normalizace autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121932.jpg
  • Plakát s Václavem Havlem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121930.jpg