Velcí herci malým dětem – veselá knížka pro děti i pomoc potřebným

Praha - Na předvánoční knižní trh míří pozoruhodná novinka s názvem Velcí herci malým dětem. Originálním způsobem spojuje dvě bohulibé myšlenky: knížku pro děti s vloženým CD plným veselých písniček o zvířátkách a charitativní pomoc občanskému sdružení Lymfom Help, které od roku 2005 pomáhá pacientům s maligním lymfomem, jež patří do skupiny vážných, častých, ale dobře léčitelných onkologických onemocnění krve.

Knížka je, přesně jak slibuje její podtitul, plná písniček, notiček, básniček a kresbiček. Titulní stránce dominuje CD s dvacítkou písniček nazpívaných oblíbenými herci: Jiřím Bartoškou (tomu patří také úvodní slovo přibližující motivy vzniku celého projektu), Zuzanou Dřízhalovou, Gabrielou Osvaldovou, Ivanou Chýlkovou, Jakubem Prachařem, Marthou Issovou, Martinem Dejdarem, Jiřím Macháčkem, Jiřím Lábusem, Táňou Vilhelmovou a Mojmírem Maděričem. Ti také zčásti ilustrovali samotnou knížku obsahující noty a texty písní – každý z nich totiž k té „své“ písni připojil originální kresbičku.

„S obrázky jsem neměla problém, ráda maluju dětem a stačí mi, když poznají, co to mělo být. Horší to bylo s texty. Nemám ráda, když se zvířatům podsouvají lidské vlastnosti, navíc negativní. Proč pěstovat v dětech dojem, že ropucha je hnusná a nenažraná, brouček je roztomilý chudinka a straka je potměšilý lupič? Každé zvíře je svým způsobem krásné a žije takový život, pro jaký bylo určeno, pokud mu do toho člověk nezasahuje. Nakonec tu 'hnusnou ropuchu', kterou děti utlučou klackem, s chutí zblajzne pár roztomilých broučků chudinků, a to ne proto, že by to byli 'odporní mrchožrouti', ale proto, že takový je jejich úkol v přírodě. Nadsázka je nadsázka, ale měřme všem stejným metrem..,“ říká Gabriela Osvaldová, která na CD nazpívala písně Žába a Straka.

Velcí herci malým dětem

jsou českou verzí charitativního projektu, který v roce 2000 na Slovensku vytvořilo občanské sdružení Šance dětem. První náklad se bleskurychle vyprodal a titul se dlouhé týdny držel mezi nejprodávanějšími knihami. Autorkou nápadu a hudby ke všem písničkám je Sisa Michalidesová, mladá slovenská herečka, skladatelka a hudebnice. Sisa v 17 letech překonala nádorové onemocnění a na základě vlastních zkušeností se rozhodla pomoci těm, jejichž problémy velice dobře zná. Původní texty Petera Konečného a Aleny Michalidesové jsou přebásněny do češtiny. Producentkou celého projektu v České republice je herečka a zpěvačka Lucia Šoralová.

Velcí herci malým dětem / ilustrace
Velcí herci malým dětem / ilustrace
Více fotek
  • Velcí herci malým dětem / ilustrace autor: ČT24, zdroj: 2 media http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121941.jpg
  • Velcí herci malým dětem / ilustrace autor: ČT24, zdroj: 2 media http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121943.jpg
  • Velcí herci malým dětem zdroj: 2 media http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1220/121939.jpg