Retro hospoda: U piva za 1,70 Kč se lépe vzpomíná

Praha – Na tři dny, od pátku do neděle, se žižkovská hospoda U Dvou Hrabalů vrátí do roku 1980. Ti, kteří sem o víkendu zajdou na pivo za 1,70 koruny, k němu můžou přikousnout gothaj s cibulí za 4,40 nebo hovězí guláš s UHO (univerzální hnědou omáčkou) za 6,20 koruny. Se socialistickými časy bude ladit i interiér restaurace nebo hudba. Happening, který chce lidem připomenout minulé doby na vlastní kůži, je doprovodnou akcí chystané výstavy 20 let od pádu totality (nejen) v Praze 3.

Reálnou kopií provozovny restaurací a jídelen třetí cenové skupiny chce majitel hospody Vladimír Máca především lidem připomenout, jak se za socialismu skutečně žilo. Akce nemá být výsměchem komunismu ani době minulé, ale především připomínkou atmosféry osmdesátých let. „Pojďme si uvědomit, jaké problémy dneska řešíme a jaké jsme řešili předtím,“ souhlasí vedoucí komunikace a vnějších vztahů v Praze 3 Jeroným Janíček.

Atmosféru budou navozovat také omlácené stěny, plandavé seprané ubrusy na stolech a oznámení na stěnách typu Soutěžíme o titul bojovníka socialistické práce nebo Klíč od WC ve výčepu.

„Lidé už na mnohé ze socialistické reality zapomněli a vzpomínají spíše s nostalgií. My jim zase připomeneme nevrlou obsluhu, podměrečné pivo a sice nízké ceny, ale tomu odpovídající kvalitu,“ doplnil Vladimír Máca. Oběd nebo večeři bude hostům znepříjemňovat každé dvě hodiny hlídka veřejné bezpečnosti, která s patřičnou arogancí zkontroluje přítomným občanské průkazy.

Hospodský happening je doprovodnou akcí k výstavě 20 let od pádu totality (nejen) v Praze 3, která bude na radnici zahájena 17. listopadu. Výstava mapuje historii Žižkova v komunistické době a dokumenty dokládající historii městské části od roku 1945 byly vybrány ze 4 000 artefaktů.

Návrat do roku 1980
Návrat do roku 1980