Festival Alternativa nabídne setkání hudebníků z různých zemí

Praha - Unikátní setkání hudebníků z různých zemí nabídne 17. ročník festivalu Alternativa, který se uskuteční 8. až 28. listopadu v Praze v Divadle Archa a na scéně klubu Kaštan. Hlavní hvězdou akce bude královna americké avantgardní scény Lydia Lunch se svým čerstvým projektem Big Sexy Noise, jejíž vystoupení celý festival v Divadle Archa zahájí. Hlavním rysem festivalu bude podle pořadatelů ze sdružení Unijazz pestrost a hledání nových možností.

K jeho jedinečnosti přispívá, že část projektů je připravena pouze pro tuto příležitost, případně se jejich aktéři hudebně setkávají jen velmi zřídka. K takovým patří například společný projekt legend české a slovenské alternativní scény Mikoláše Chadimy a Jula Fujaka či společné vystoupení tuzemské skupiny The Ritchie Success a předního básníka českého undergroundu Pavla Zajíčka z DG 307 v rámci úvodního večera. Pavel Zajíček  hned několikrát s Lydií Lunch v osmdesátých letech v New Yorku vystupoval.

Hudba, která na festivalu zazní, je často obtížně zařaditelná. Tvůrci hledají inspiraci v tradiční hudbě, v rozmanitých hudebních žánrech a postupech, v přírodě i v nových technologiích či v běžných zvucích na první poslech zcela nehudebních. Diváci se dočkají hudby od alternativního rocku, přes jazz, elektronické projekty až k čistě improvizovanému experimentu. „Je to o otevřenosti napříč žánry a generacemi,“ uvedl předseda sdružení Unijazz Čestmír Huňát.

Spolu s projektem Lydie Lunch Big Sexy Noise vystoupí 8. listopadu v Divadle Archa vedle The Ritchie Success s Pavlem Zajíčkem také berlínské elektro-gotické duo Mona Mur & En Esch. Zpěvačka a performerka Mona Mur se v něm spojila s kytaristou En Eschem, zakládajícím členem respektované eletro-rockové formace KMFDM.

Alternativa v Kaštanu

Na scéně klubu Kaštan, odkud se z průběhu festivalu budou konat on-line přenosy po internetu, se například 21. listopadu uskuteční přehlídka nových zajímavých projektů současné hudební scény Degtukas, I Love 69 Popgejů, Noartist, Proletáři všech zemí či Tohorobův Lipet Grund. V Divadle Archa budou návštěvníci festivalu 23. listopadu svědky dvou křtů - Ivan Martin Jirous vystupující s Agon Orchestra pokřtí své album Magorova summa a NTS Trio nahrávku Libido trip.

a v Unijazzu

Součástí akce Alternativa bude 9. listopadu v čítárně Unijazzu vernisáž souboru dvaceti původně linorytových portrétů českých hudebníků z let 2004 až 2007 od Karla Halouna, vydaných v roce 2009 v číslovaném nákladu dvaceti kusů jako tisky solventními inkousty na papíru. Na scéně Unijazzu v klubu Kaštan se pak bude konat 21. listopadu vernisáž fotografií Karla Šustera z festivalu Alternativa 2008.

Lydia Lunch
Lydia Lunch
Více fotek
  • Lydia Lunch zdroj: Archa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1221/122017.jpg
  • Mona Mur & En Esch autor: Jan Riephoff, zdroj: Archa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1221/122024.jpg