„Vinnetou“ Pierre Brice hlavní hvězdou Juniorfestu

Horšovský Týn (Domažlicko) - Francouzský herec Pierre Brice, představitel filmového indiánského náčelníka Vinnetoua, navštíví druhý ročník filmového festivalu Juniorfest v Horšovském Týně. Brice (80) převezme zítra od pořadatelů festivalovou cenu, lístky na setkání jsou podle pořadatelů beznadějně rozebrány. Festival je spolu se zlínským jedinou přehlídkou filmů pro děti a mládež v ČR, která nabízí domácí i zahraniční snímky - celkem se jich letos na plátně do 11. listopadu objeví dvě stovky. Včerejšími hvězdami nesoutěžní přehlídky byli představitelé a tvůrci večerníčku Krkonošské pohádky.

Brice se také setká s hercem Stanislavem Fišerem, který mu v Česku propůjčil hlas. Ještě donedávna nebylo jasné, zda zahraniční hvězda přijede, neboť kvůli hospodářské krizi se organizátorům špatně sháněli sponzoři. Rozpočet festivalu je necelý milion korun.

Juniorfest nabídne v hlavní přehlídce dvě desítky filmů pro děti od mateřských po střední školy. Některé snímky budou mít českou nebo i evropskou premiéru. K vidění budou například české novinky 2Bobule a Ať žijí rytíři. Více informací zde.

Jedním z doprovodných programů, které přehlídku doplňují, bylo nedělní setkání protagonistů Krkonošských pohádek po 35 letech. Přijela Anče - Hana Maciuchová, Kuba - Jaroslav Satoranský, loutkoherečka Jana Prachařová i režisérka Věra Jordánová. „Vzpomínám na to s velikou nostalgií, protože jsme byli mladí,“ shrnul své vzpomínky Satoranský.

Řada akcí festivalu se uskuteční v prostorách horšovskotýnského zámku. V předsálí Erbovního sálu bude například výstava originálních kostýmů, fotografií, rekvizit a dekorací z českých pohádek Peklo s princeznou, Z pekla štěstí, Princezna ze mlejna, Nejkrásnější hádanka a dalších.

Přehlídku doplní promítání v kinematovlaku. Nabídne filmy jubilantů Věry Plívové-Šimkové či Zdeňka Trošky. Troška dostane také speciální cenu festivalu Klíč do zahrady dětství.

Juniorfest 2009
Juniorfest 2009