Zážitkové divadlo podle Oty Pavla dostalo cenu Erik

Praha - Prestižní loutkářskou cenu Erik získala o víkendu v pražském Divadle Minor inscenace Pohádka o Raškovi. Naivní divado Liberec obdrželo ocenění za inscenaci s prvky zážitkového divadla při příležitosti konání přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem, která každoročně soustředí nejzajímavější inscenace uplynulé sezony. Loňským držitelem ceny je Divadlo bratří Formanů s představením Obludárium.

Podle ředitelky festivalu Niny Malíkové převládají v programu přehlídky rodinná představení pro menší i větší děti a jejich dospělý doprovod. Jejím typickým znakem je, že se na ní setkají amatéři s profesionály včetně nezávislých skupin. „Letos se zrovna stalo, že ta amatérská větev má daleko větší a zajímavější úrodu než ta statutární,“ říká zakladatel festivalu Luděk Richter.

Česká republika se těší mimořádné tradici loutkového divadla. Čeští loutkáři se mohou pochlubit celosvětově první loutkářskou vysokou školou nebo vůbec prvním odborným časopisem Loutkář. „Možná si neuvědomujeme, jak velkou popularitu v tomhle 'rodinném stříbře' ve světě máme,“ říká Malíková. Daniela Weissová z loutkového divadla Čmukaři upozorňuje, že ČR je v Evropě výjimkou v tom, že skoro ve všech krajských městech zde funguje profesionální loutkové divadlo pro děti.

Inscenace Naivního divadla Liberec vytvořená na motivy slavné Pohádky o Raškovi z pera Oty Pavla se dá zařadit do kategorie zážitkových představení. Odehrává se totiž v neobvyklém prostoru malé nezastřešené arény, kde hory a skokanské můstky vytvářejí hlavní kulisy zasněženého příběhu o klukovi, který chtěl vylézt na vysoký kopec a potom ještě výš a ještě dál. Ota Pavel se při psaní životního příběhu Jiřího Rašky držel doložených fakt, ale příběh chudého chlapce, který ke štěstí přišel a vybojoval pro Čechy první zlatou zimní olympijskou medaili, vykazuje zjevné pohádkové rysy. Více o Naivním divadle Liberec zde.

České loutkové divadlo svůj největší rozkvět paradoxně zažilo v období normalizace v 70. a 80. letech - stejně jako činoherní divadlo sehrávalo důležitou politickou úlohu. Dnes má často podobu průlomu živého herce na scéně společně s loutkou, což je celosvětovým trendem.

Cenu Erik uděluje česká sekce Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA), která byla založena v Československu před 80 lety. O vítězné inscenaci se rozhoduje na základě ankety minimálně třiatřiceti členů zastupujících amatérské, profesionální a nezávislé soubory včetně odborníků specializujících se na loutkářskou tvorbu. Název ceny, plastiky v podobě ptáčka sedícího na vajíčku, byl inspirován významným režisérem, teoretikem a pedagogem Erikem Kolárem.

Loutkové divadlo
Loutkové divadlo