Tygr z Walesu rozproudí pražské publikum

Praha - Britský zpěvák Tom Jones (69) vystoupí dnes večer v pražské O2 aréně. Na koncertě v rámci současného turné hodlá představit nejnovější album 24 Hours, chybět by ale neměly ani jeho největší hity, mezi něž patří Sexbomb nebo Delilah. Jako předskokanku si zpěvák přiveze dvacetiletou písničkářku Florence Rawlingsovou. Vstupenky na koncert jsou stále v prodeji, všechna místa budou k sezení. Koncert pravděpodobně Jones zahájí skladbou Sugar Daddy, kterou pro něj na poslední album napsal Bono z irské rockové skupiny U2.  

Majitel drsného hlasu  se širokým stylovým záběrem přezdívaný „Tygr z Walesu“ spolupracoval mimo jiné s Vanem Morrisonem, experimentoval s hip-hopem, popem i rockem. Má na kontě více než 100 milionů prodaných nosičů a je považován za jednoho z kmotrů moderního soulu. V roce 2006 mu britská královna udělila titul rytíře, od té doby se Tom Jones honosí titulem sir.

Dnešní koncert bude po osmi letech druhou Jonesovou koncertní zastávkou v České republice. Známý zpěvák se v Praze představí v rámci turné ke svému 25. albu nazvanému 24 Hours, které vyšlo v roce 2008. Album zpěváka sklidilo nadšené kritiky. Podle některých kritiků Tom Jones s přibývajícími lety zraje jako víno.

Sir Tom Jones se narodil 7. července 1940 v hornické rodině ve městě Pontypridd v jižním Walesu. Začínal jako bubeník a později se dostal ke zpěvu. První album vydal v roce 1965 a od té doby prodal více než 100 milionů nosičů. Mezi jeho nejznámější hity, z nichž se mnoho dočkalo také českých předělávek, patří například Delilah, It's Not Unusual, Green Green Grass Of Home, What's New Pussycat? nebo She's a Lady. Svoje první velké hity natočil v roce 1964 a o rok později získal své první ocenění Grammy. Největší úspěchy slavil Jones v sedmdesátých letech, kdy koncertoval pravidelně v Las Vegas a měl i svůj vlastní pořad v americké televizi ABC. Jeho idolem a později také kamarádem a společníkem na bouřlivých večírcích se stal Elvis Presley.

V osmdesátých a devadesátých letech Jonesova sláva upadala. Na scénu se vrátil v roce 1999 s albem Reload, na kterém hostovalo mnoho hvězd současné populární hudby. Mezi největší hity z tohoto projektu patří písně Sexbomb nebo Burning Down the House, nazpívaná společně se švédskou popovou skupinou The Cardigans, úspěchy sklízela i Mama Told Me Not To Come s kapelou Stereophonics.