Seriál Sezame, otevři se slaví čtyřicátiny

New York - Legendární dětský seriál Sesame Street, v Česku známý jako Sezame, otevři se, slaví úctyhodné čtyřicáté výročí svého vzniku. Za tu dobu se stal jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších pořadů pro děti. Dokáže je nejen bavit, ale také vzdělávat, což byla od začátku ambice jeho tvůrců. Oslavy jsou samozřejmě nejbouřlivější v newyorské Sezamové ulici. Na narozeninovou party přijely všechny hlavní postavy seriálu.

„Prostě jsme to dělali dál a dál. Kdo by řekl, že to vydrží čtyřicet let. Když jsme začínali, ani jsem nedoufala, že vydržíme jeden rok. Nakonec se z nás stala taková americká instituce a vlastně i celosvětová,“ řekla autorka seriálu Joan Ganz Cooneyová. Seriál Sezame, otevři se měl od svého prvního vysílání v roce 1969 zcela jinou ambici, než děti jenom bavit. Seriál se stal vzdělávacím, snažil se děti učit toleranci a respektovat hodnoty druhých.

„Je úchvatné, co tenhle seriál dělá v zemích třetího světa nebo třeba v Kosovu, Bangladéši. Například v Jihoafrické republice máme postavičku jménem Kami, která je HIV pozitivní,“ podotkl jeden ze seriálových herců Bob McGrath.

Sesame Street se od šedesátých let stala jednou z nejznámějších televizních značek. Seriál teď vysílají televize ve 140 zemích světa, u nás Česká televize. Letošní 40. narozeniny s ním oslaví i první dáma Spojených států. Michelle Obamová se objeví v prvním díle nové série. V USA bude k vidění právě dnes.