Národní galerie nabízí tři měsíce s Janem Zrzavým

Praha - Tvořit, malovat, je vášeň. Vášeň nejsilnější a nepřemožitelná, která - byť by všechny touhy v tobě uhasly - nesmí pominout. Těmito slovy vyjádřil český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, představitel avantgardy začátku 20. století Jan Zrzavý (1890-1977) svůj vztah k tvorbě. Po velké retropektivní výstavě ve Valdštejnské jízdárně v roce 2007 připravila Národní galerie (NG) další prezentaci jeho děl - tentokrát jde pouze o grafiky, k vidění budou v nově otevřeném speciálním kabinetu ve Veletržním paláci do 21. února 2010.  

„Práce na papíře nesnesou dlouhé vystavování - ideální je, když po třech měsícíc následují tři roky odpočinku,“ vysvětluje kurátorka NG Zuzana Novotná. Výstava vychází z daru, který galerie dostala od Nadace Děti, kultura a sport. Šlo o dvě kolekce 800 kreseb, pokrývající Zrzavého grafickou tvorbu od jeho 17 let po 70. léta 20. století. „Kabinet není velký, vybrali jsme 82 děl,“ říká Novotná. Hodnota daru podle ní byla kolem 20 milionů korun.

Mezi vystavenými díly jsou i grafiky vzniklé v Bretani, kde Zrzavý našel nové náměty. „Paříž, tehdejší centrum umění, pro něj byla příliš rušná. Bretaň ho oslovila,“ vysvětluje Novotná. Návštěvníci uvidí i skici k ilustracím, například k litarárním dílům Zeyera nebo Seiferta.

„Celé jeho dílo je produchovnělé, navazuje na lyričnost, poetičnost českého umění. Vyjadřuje se jednoduchými symboly, proto stále oslovuje veřejnost,“ říká Novotná.

Z díla Jana Zrzavého
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24