Občan Havel se oblékl do tlustšího kabátu

Praha - V listopadu uvedou pražská kina Aero, Oko a Světozor ojedinělou projekci rozšířené čtyřhodinové verze dokumentu Občan Havel, který nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat nejen tohoto bývalého disidenta a prezidenta, ale i České republiky. Podle producentky dokumentu Jarmily Polákové z nadace Film&sociologie byla dlouhá verze ještě původním nápadem Pavla Kouteckého, který se však premiéry svého snímku nedožil. Na rozšířené verzi opět spolupracovala střihačka Tonička Janková společně s režisérem Miroslavem Jankem.

„Rozšířená verze nabídne divákům zajímavé scény, které se do celovečerní 119 minut dlouhé verze nevešly,“ informoval Jiří Šebesta z kina Světozor. Film Občan Havel, který vznikl v koprodukci TV Nova, nakonec vstoupil do kin začátkem roku 2008 se stopáží 119 minut a vidělo ho více než 160.000 diváků. „Radikálně delší tvar by bylo schopné zahrát jen málokteré kino,“ vysvětlil Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms.

Tato verze odhalí například, kdo naučil české politiky nosit kapesníček v kapsičce u saka, co obědval Jacques Chirac v Praze, jak se odmítají zahraniční novináři, co se projednávalo na bezpečnostní radě státu či jak se volil nástupce Václava Havla.

V kině Aero se tento snímek bude promítat 11. a 21. listopadu od 18:00. Bio Oko ho nabídne 13., 22. a 27. listopadu od půl sedmé večer.

Občan Havel
Občan Havel