Braziliáni na barevných fotkách Jindřicha Štreita

Rýmařov - Proslulý fotograf Jindřich Štreit dnes v Rýmařově na Bruntálsku zahájil historicky první výstavu svých barevných fotografií. Světovou premiéru tak měly snímky, na kterých zachytil české emigranty v Brazílii, kde v létě pobýval. Cyklus Braziliáni z Česka tvoří barevné portréty Čechů, jejichž rodiny odcházely do Brazílie v několika vlnách - od konce 19. století až po 90. léta minulého století.

„Do té doby jsem fotil černobíle. Brazílie je ale barevná země, proto jsem se rozhodl posunout ve fotografování o kousek dál,“ řekl fotograf a dodal: „Velmi silná vlna emigrantů přišla například v roce 1948. Zemi opouštěli hlavně Židé, kteří prošli koncentračními tábory. Tehdy odešel i můj strýc žijící v Rio de Janeiru.“

České emigranty fotografoval v brazilských městech i na venkově, soubor portrétů je tak sociálně „pestrobarevný“. Fotografoval například muže v charitním domě, který neznal své jméno, i majitele významné advokátní kanceláře v Sao Paulu či ředitele největšího tamního muzea. „V jedné vesnici jsem našel devadesátiletého faráře, který tam strávil 50 let a chce tam i umřít. Říkal, že už se stal Brazilcem,“ doplnil Štreit.

Jeho brazilské fotografie vyšly také knižně doprovázené životními příběhy portrétovaných lidí. Knihu s názvem Braziliáni z Česka pokřtil fotograf na dnešní vernisáži v galerii rýmařovského gymnázia. Autorem textů je Kamil Pilatík z českého konzulátu v Sao Paulu, který Štreita v červenci doprovázel při návštěvách asi sedmi desítek emigrantských rodin.

„Nechtěli jsme se pouštět do velkých sociálních problémů Brazílie, ale zaměřili jsme se na českou emigraci. Vyslechnuté osudy byly velmi zajímavé; mezi nimi silné příběhy lidí, kteří za sebou nechali zážitky z Terezína a v Brazílii začínali nový život s nadějí,“ popsal Štreit. Dodal, že barevná fotografie mu umožnila vyjádřit novým způsobem právě jejich emoce i psychiku.

Jindřich Štreit
Jindřich Štreit