Pohybové kývadlo poetické v Alfredu ve dvoře

Praha - Skupina BUBU ZOO RAT, která se utvořila za účelem vzniku představení Zkouška sirén, uvádí dnes v premiéře v divadle Alfred ve dvoře jeho rozpracovanou verzi. Vůdčí osobnost projektu Petr Hudeček začal autorskou inscenaci zkoušet s partou lidí, která se však v průběhu práce, hlavně z existenčních důvodů, rozpadla. Podařilo se mu naštěstí soubor obnovit a plánovaný termín premiéry dodržet. Sám je ale přesvědčen, že práce na konečném tvaru ještě neskončila, a tak přidal k názvu dodatek: nová práce.

„V důsledku personálních změn a původně nedostatku finančních prostředků jsem požádal o posunutí termínu premiéry na prosinec. To však z organizačních důvodů nebylo možné, a tak jsme se pro jistotu domluvili se Šárkou Havlíčkovou z divadla Alfred ve dvoře na tomto označení, což znamená něco jako skica nového představení. Pravděpodobně se blíží výrazu 'work in progress', na kterýžto je však Šárka podle jejích slov alergická a nepoužívá ho. Navíc prý na takto označená představení nechodí lidi. V této chvíli však musím říci, že díky bohu a díky značnému nasazení a nadšení všech zúčastněných se nám práce na představení daří a postupujeme poměrně rychle ke smysluplnému a zřejmě konečnému tvaru. Takže myslím, že mohu zodpovědně prohlásit, že diváci uvidí připravované představení v pokročilejší fázi než jako pouhou skicu,“ uvedl k inscenaci Hudeček.

Představení s tancem, živou hudbou a klasickým zpěvem je inspirované Rumunskem a jeho mytologií. „Můj vztah k Rumunsku je velice vřelý, protože je s ním spojený kus mého života – přesně šest let. V roce 2002 jsem tam studoval na stáži na Akademii výtvarných umění v Kluži v Transylvánii. Časovou shodou se právě tam odehrála moje první veřejná performance. Tam jsem i pojal nápad rozjet podnikání s lidovými řemesly z Karpat, které do jisté míry provozuji až doteď,“ informoval autor.

K samotnému náročnému projektu Petr Hudeček dodal: „Nejprve jsem shrnul a připravil výchozí inspirační materiály, tzn. mýtus o vlcích z rumunského prostředí, zpracovaný rumunským srovnávacím religionistou a spisovatelem Mirceou Eliadem, a další související mýty o vlcích. Jimi jsme se inspirovali při vlastní textové práci, asociovali jsme a 'imaginovali'. Na tomto základě jsme nakonec vybrali jeden určitý, pro nás nejvhodnější, mýtus, snažili se ho dešifrovat a zpracovali ho do jednotlivých bodů, které dohromady tvořily hrubý scénář představení. Pak jsme dále volně pracovali na základě daných bodů. Několik bodů 'scénáře' jsme pak realizovali v 'prožitkové' akci v reálném prostředí každodenního života.“ 

O tvůrcích:

Petr Hudeček

Absolvoval VŠUP, obor konceptuální a intermediální tvorba. V současné době studuje ve druhém ročníku na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU. Během studií se účastnil různých performancí. V roce 2009 vystupoval v tanečním searching projektu švýcarského choreografa Felixe Dumerila v Praze v rámci festivalu ProArt.

Radka Paššáková

Studentka pátého ročníku Katedry teorie a kritiky DAMU. Studovala pohybovou metodu Jacquese Lecoqa u Venduly Prager a Nathalie Pavlata.

Jan Švec

Tanečník a performer. Účinkoval např. v posledním projektu Ioany Mony Popovici Luna Plina, spolupracoval na tanečních projektech Jiřího Lossla a Aleny Dittrichové aj.

Jáchym Štětka

Kytarista, hraje klasickou hudbu, ale i jazz ve své skupině Tajná chuť, věnuje se také hudební improvizaci.

Míša Raisová

Zpěvačka, věnuje se klasickému zpěvu a hře na klavír.

Holešovické divadlo ALFREDVEDVOŘE funguje jako produkční dům a poskytuje prostor umělcům, kteří svou tvorbou přesahují jednotlivé umělecké disciplíny a pracují projektovým způsobem. Alfred ve dvoře je scénou pro „nové divadlo“, uvádí progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty. Prezentuje současné trendy z oblasti živého umění.

BUBU ZOO RAT / Zkouška sirén
BUBU ZOO RAT / Zkouška sirén