Eva Urbanová se představí jako živočišná Salome

Praha - Sopranistka Eva Urbanová bude hlavní hvězdou koncertního provedení vrcholného díla Richarda Strausse Salome, které na dva večery připravila opera Národního divadla v Praze. Biblický příběh judské princezny, který Strauss zkomponoval podle dramatu Oscara Wilda, zhlédnou diváci dnes a 16. listopadu. V roli proroka Jochanaana se představí americký barytonista Mark Delavan, orchestr bude řídit nový šéfdirigent ND Tomáš Netopil.

„Za více než rok, který trávím s rolí Salome, tedy kdy se ji učím, mám pocit, že musím vynakládat stále více úsilí, aby mne celou nepohltila, abych se jí po odchodu ze zkušebny dokázala zbavit. To zničující drama nenaplněné lásky s geniální hudbou, která ještě umocňuje jeho sílu, je kombinací, která se vás nepustím,“ říká Urbanová. „Musím se velmi snažit, abych domů odcházela jako Urbanová, a ne jako Salome. I to byl důvod, proč jsem na tuto roli čekala do doby, až ji pěvecky i lidsky zvládnu,“ dodává.

0Opera Salome patří k nejhranějším operním dílům postromantického tvůrce Richarda Strausse (1864-1949). Klade do kontrastu duchovní a morální rovinu zosobněnou Janem Křtitelem a zvrácenou živočišnost hlavní ženské postavy, líbající světcovu uťatou hlavu. Opera o jednom jednání byla ve světové premiéře uvedena v roce 1905 v Drážďanech, tehdy se stala světovou senzací. Na scéně Národního divadla byla poprvé uvedena v sezoně 1922/23. 

V koncertním provedení se na scéně historické budovy Národního divadla dále představí Yvona Škvárová, Jan Vacík a Aleš Briscein. Mark Delavan, který se českému publiku představí poprvé, patří mezi vyhledávané umělce předních operních scén. „Role proroka Jochanaana je fascinující. Poprvé jsem ji zpíval v roce 2002 a miluji a studuji tuto roli už přes deset let,“ říká pěvec, kterého zná publikum v San Francisku, Mnichově, Londýně nebo New Yorku.

Ema Destinnová
Ema Destinnová