„Botasky“ studentským designem roku

Praha - Národní cenu za studentský design dnes dostali Jakub Korouš a Jan Kloss, studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové, za nové modely sportovních bot pro značku Botas. Boty, které jsou už od letošního roku v prodeji, již stačily sklidit několik cen. I v rámci soutěže o nejlepší studentský design za ně Korouš s Klossem dostali dalších deset cen.

Spolu s dalšími oceněnými i některými soutěžními návrhy jsou vítězné boty vystaveny v expozici Nový (z)boží 2009! v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí. Pořadatelé udělili vedle Národní ceny za design ještě sedm cen Excelentní studentský design a 13 ocenění Dobrý studentský design.

Tramvaj od Kotěry, boty pro předškoláky

Vysoká škola uměleckoprůmyslová (VŠUP) bodovala mezi sedmi excelentními designéry pětkrát. Dvakrát cenu dostal návrh tramvaje, Vojtěch Linhart (VŠUP) ji má za rekonstrukci tramvaje, Anna Marešová z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně za návrh tramvaje pro Prahu. Její projekt vychází z prvního tramvajového vozu architekta Jana Kotěry z přelomu 19. a 20. století. Jako excelentní porotci označili i práci jediné středoškolačky mezi oceněnými v této kategorii, Magdaleny Drdové ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Navrhla kolekci letní obuvi pro předškolní věk.

0Boty firmy Botas ze Skutče daly v tuzemsku jméno sportovní obuvi a stojí za mnoha úspěchy českých sportovců. S modelem dnes známým jako Classic přišel Botas v roce 1966, v 80. letech se modernizoval a velký comeback zaznamenal v roce 2005, kdy se botasky zařadily mezi 100 českých designérských ikon. V roce 2007 si je vybrali Kloss a Korouš jako základ pro svůj školní projekt Botas 66 a vyhráli s ním cenu za Evropský design. Se společností Botas pak vznikla první kolekce 13 modelů pro sezonu 2009/10, které dostaly cenu v prestižní soutěži Czech Grand Design 2008.

Národní cenu za studentský design vyhlásil poprvé loni Design Cabinet CZ. Navazuje na soutěže, které organizovalo od roku 1991 do roku 2007 státem podporované Design centrum. Do soutěže se hlásilo stále více studentů, od roku 2004 se proto osamostatnila pod názvem Studentský design. Vláda Design centrum v roce 2007 zrušila. Aby nezanikla také celostátní soutěž mladých tvůrců, založil bývalý pražský tým Design centra ČR Design Cabinet CZ, který funguje pod křídly Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 212 studentů s 198 pracemi z 18 středních a vyšších odborných škol a z 15 vysokých škol.