Budu na Famufestu, Fantomas

Praha – Jak se současná studentská filmová tvorba proměňuje a kam se ubírá, mohou posoudit všichni, kteří si nenechají ujít některý z filmů na tradiční přehlídce Famufest (12.-15. listopadu). Letošní ročník s trochu pozměněným názvem – Famu Fantomas Fest – nabídne na sto filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích. Festival dube slavnostně zahájen dnes večer v Divadle Archa v režii divadelního sdružení Vosto5. Jako první se bude promítat celovečerní film Jitky Rudolfové Zoufalci, který dnes také vstupuje do kin.

Koncepce letošního „festu“ je založena na Fantomasovi. Slavný muž v masce zastupuje ideu filmové iluze. Objevuje se v rozhlasové i televizní znělce (kde je nápadně podobný Věře Chytilové) i v grafické podobě přehlídky. „Fantomasí“ koncepci je přizpůsobena i soška pro vítěze. Loni byla vítězným filmem vyhlášena Bába Zuzany Špidlové, v té době ještě Kirchnerové.

„Od začátku příprav jsme chtěli, aby Famufest měl nějakou osobnost, která by ho doprovázela od znělky přes grafiku katalogů, zahájení až po cenu. Aby to byl člověk všeznalý, světoznámý, technicky na úrovni. Chtěli jsme zjistit, co se skrývá pod maskou FAMU a to už byl jen krok k tomu, abychom vybrali Fantomase,“ vysvětlil ředitel festivalu Michal Hogenauer.

Famáky víc zajímají vztahy než politika

Všechny soutěžní filmy budou poprvé v historii přehlídky uvedeny s anglickými titulky, což byla také prakticky jediná podmínka pro zařazení snímku do soutěžní sekce. „Promítají se filmy ze všech kateder, nijak jsme je žánrově nečlenili. Přišlo nám, že bychom už dopředu eliminovali filmy, které by měl divák možnost vidět,“ potvrdila programová ředitelka Markéta Jindřichová. Nejlepší promítací časy v programu, tedy večerní, zaplnily absolventské a bakalářské filmy. Méně atraktivní časy pak připadly snímkům z nižších ročníků a z nesoutěžní sekce.

Famufest každoročně přináší kolekci nových filmů, nerealizovaných scénářů a fotografií, které na FAMU vznikly, aby představil práce těch, kteří se budou podílet na podobě české kinematografie, televizní tvorby, fotografie a intermediální a konceptuální tvorby.

„Těžko říct, jestli se dá vysledovat vyloženě trend famáckých filmů. Na katedře režie, kde já studuji, se povětšinou řeší vztahové filmy, žádná politika, žádné žánry. Animované snímky jsou pak většinou krátké, anekdotické příběhy, které také nereflektují současnost,“ odpověděl Hogenauer na otázku, zda některý z letošních filmů zpracovává téma výročí 20 let svobody.

Dívat se i poslouchat

V rámci doprovodného programu vystoupí na festivalu několik českých filmových tvůrců, kteří nabídnou přednášky na témata úzce související s filmovou tvorbou. Famufest přivítá i zahraničního hosta – držitelku dvou Oscarů, dokumentaristku Barbaru Koppleovou, která uvede svůj film Shut up & sing.

Na návštěvníky čeká také každý večer hudební program – indie-folková kapela Vetiver, španělské breakbeatové uskupení Telephunken nebo izraelská dvojice TV Buddhas.