Modré dny aneb kulturou proti rasismu

Žďár nad Sázavou - Dvě výstavy fotografií zaměřené na rasismus, příběhy cizinců v České republice a neonacismus dnes ve výstavních prostorách Staré radnice ve Žďáru nad Sázavou zahájily sedmý ročník vícežánrového festivalu Modré dny. Spojujícím prvkem je téma rasismu a vzrůstající extremistické nálady české společnosti. První den festivalu završí večerní koncert houslistky Gabriely Demeterové v městském divadle. V doprovodu klavíristy Petra Jiříkovského přednese Demeterová mimo jiné Beethovenovu houslovou sonátu číslo osm.

Festivalový program potrvá do 11. prosince. Zahrnuje vedle výstav filmové projekce, besedy, divadelní představení a umělecké dílny. Jedním z vrcholů přehlídky bude Megakoncert proti rasismu v pondělí 16. listopadu v kulturním domě. „Vystoupí na něm Michal Hrůza, Petr Bende, Xindl X a skupiny Guločar a MIG 21,“ uvedla mluvčí festivalu Eva Fruhwirtová.

Mluvčí upozornila také na výstavu černobílých fotografií legendy české fotografie Jindřicha Štreita z předměstí Olomouce a industriálního prostředí v Polsku a galakoncert Lucie Bílé. 


Celoroční činnost Modrých dnů zastřešuje nezisková organizace Modrý svět, zabývající se na Vysočině dlouhodobě prevencí sociálně-patologických jevů se zaměřením na děti, studenty, pedagogy, rodiče i širší veřejnost.

Michal Pavlíček
Michal Pavlíček