Jubilejním laureátem Chalupeckého ceny je Jiří Skála

Praha – Exprezident Václav Havel předal v Centru současného umění DOX Cenu Jindřicha Chalupeckého mladému výtvarníkovi Jiřímu Skálovi. Havel patřil v roce 1990 k zakladatelům tohoto ocenění pro mladé umělce do 35 let. Skálovo jméno se v nominaci objevilo i loni, letos byl do soutěže opět vybrán z 49 přihlášených výtvarníků a skupin. Na předávání jubilejní, dvacáté ceny se do DOX přišli podívat také Lou Reed a Suzanne Vega, kteří vystoupí na sobotním koncertu k 20. výročí pádu komunismu.

Dílo Jiřího Skály si mohou zájemci prohlédnout do 10. ledna v DOX, kde vystavuje společně s ostatními finalisty – Tomášem Džadoněm, uměleckou dvojicí Jiřím Frantou a Davidem Böhmem, Petrou Herotovou a Alenou Kotzmannovou, která v letošním roce oslaví 35. narozeniny, měla tedy poslední příležitost Chalupeckého cenu získat.

Slavnostní vyhlášení mělo podobu divadelního představení, které pro tuto příležitost napsal a nastudoval Michal Pěchouček, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2003.

Video Rozhovor s Jiřím Skálou
video

Rozhovor s Jiřím Skálou

Skála k vítězství získává šek na 50 tisíc korun, určených na jeho další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a částku 100 tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu.


Peklo jsou ti druzí, Skála je ten první

JIŘÍ SKÁLA (* 1976) se nebojí pouštět na půdu uměleckých pokusů a nejistých dobrodružství. Oproti loňskému roku, kdy také patřil k finalistům Ceny Jindřicha Chalupeckého, se ještě více odpoutal od jazyka výtvarného umění a směřuje k experimentálním formám literatury, ať už v podobě psaného textu nebo zvukových instalací. 

Ve své instalaci v 1. patře věže centra DOX kombinuje videa a literární texty a shrnuje zde své jazykové a filozoficko-umělecké experimenty z období posledního roku. Ke svému dílu říká: „Parafrází by mohla být Sartrova věta, že peklo jsou ti druzí.“ Překvapuje ho prý, že si návštěvníci jeho texty na výstavě pozorně čtou. Cítím, že jsem na hranici mezi literaturou a výtvarným uměním. Trochu mi to připomíná situaci Jiřího Koláře, aniž bych se chtěl k němu přirovnávat, ale také z něj se v 60. letech z básníka stal výtvarný umělec. Ta hranice mě velmi baví a snažím se jí držet," prozradil Skála.


Cena Jindřicha Chalupeckého je pojmenována podle významného výtvarného a literárního kritika. Založena byla v roce 1990 s podnětu dramatika a spisovatele Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Jejím cílem je povzbuzovat mladé umělce k větší aktivitě a umožnit jim přímé spojení s výtvarným světem.

Přestože je letošní ročník jubilejní, bilancovat se bude až příští rok. Pořadatelé se obávali, že letos na podzim, kdy se vítěz ceny tradičně vyhlašuje, by připomínka dvacetileté historie mohla zaniknout v akcích k 20. výročí pádu komunismu. Chtějí ale k výročí připravit katalog, jehož součástí budou i rozhovory se všemi nositeli Chalupeckého ceny.

Finálová pětka na ČT24

Všechny finalisty Chalupeckého ceny si můžete kromě výstavy v DOX připomenout také v rámci projektu Kultura on-line. První přednáškou cyklu Středy na AVU, které Portál ČT24 zprostředkovává v přímém přenosu, bylo totiž představení finálové pětky. Záznam přednášky najdete v archivu iVysílání.

Vyjádření poroty: Porota ocenila Skálův soustředěný a důsledný konceptuální přístup. Skálovy práce často nárokují plnou pozornost diváka, zároveň se však vyznačují vůlí komunikovat. Porota rovněž ocenila vyzrálý způsob, jakým dokázal do své současné tvorby zapojit literární postupy a obsahy. Dokáže tematizovat jak osobní vztahy, tak analyzovat celospolečenské vazby. Jak napsal jeho kolega Ján Mančuška: "Prvek překvapení neprobíhá v dílech Jiřího Skály v jednom okamžiku. Spíš se vloudí, až když divák o jeho práci přemýšlí."