V Táboře vznikl Můj druhý domov

Tábor – V jihočeském Táboře vzniká nová festivalová tradice. Od 12. do 15. listopadu se zde koná nultý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, televizních a rozhlasových pořadů národnostních menšin. Přehlídka s názvem Můj druhý domov, která je svým zaměřením jediná v Evropě, si dává za cíl představit veřejnosti problematiku vzájemného soužití právě národnostních menšin.

Projekci soutěžních filmů a pořadů jsou vyhrazeny pátek a sobota. Do soutěže se přihlásilo téměř čtyřicet televizních a osm rozhlasových pořadů z deseti zemí. Své zástupce mají menšiny romské, křesťanské i židovské. „Téma je aktuální pro všechny státy Evropské unie,“ vysvětluje mezinárodní složení prezident festivalu Petro Petryk.

Na nultém ročníku přehlídky má své zastoupení i Česká televize. „Z pořadů ČT se objeví dokument Zpověď Katariny K., dva týdeníky Babylonu, magazínu o životě národnostních menšin a cizinců u nás i Čechů v zahraničí, a jeden díl Kosmopolitu,“ potvrdil ředitel festivalu, režisér Zdeněk Flídr.

Táborští zastupitelé nový festival vítají jako zpestření místního kulturního života. Organizátoři doufají, že se Mému druhému domovu podaří zařadit k ostatním přehlídkám v České republice, připouští ale, že to bude běh na dlouhou trať. Vítězné snímky nultého ročníku budou každopádně uvedeny koncem roku v Bruselu.

0Organizátoři o festivalu: Festival filmů a pořadů pro národnostní menšiny, o jejich životě, kultuře a tradicích, by měl na jedné straně motivovat aktivity těchto menšin, pomáhat jejich příslušníkům se začleňováním do majoritních společností a jejich potomkům objevovat kulturní a duchovní tradice rodných zemí jejich předků. Na straně druhé by měl ukázat majoritním společnostem problematiku existence a života příslušníků národnostních menšin a přistěhovalců, kteří do těchto zemí přicházejí jako cizinci, a především upozornit na bohatost jejich kultury, tradic a specifických forem života.

Tábor
Tábor