Děvčátko se sirkami tančí v červených střevíčkách

Praha – K pohádkovým baletům Zlatovlásce a Louskáčkovi ve Stavovském divadle se od 11. prosince přidá taneční fantazie na motivy pohádek dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. V podání souboru Taneční konzervatoře hl. m. Prahy – Bohemia Baletu se prolínají čtyři Andersenovy pohádky – Děvčátko se sirkami, O ošklivém káčátku, O dívce v červených střevíčkách a O statečném cínovém vojáčkovi.

Hlavním příběhem je smutný příběh chudého děvčátka, které se marně snaží o silvestrovském večeru prodávat sirky. Do děje jsou pak zakomponovány další tři známé Andersenovy pohádky. O statečném cínovém vojáčkovi, jehož statečnost i láska k papírové tanečnici byla tak veliká, že když je hozen do krbu, roztaví se v cínové srdce. O střevíčkách, které nejsou nikdy unavené, a nakonec pohádka O ošklivém káčátku, v níž Andersen napsal, že „nesejde na tom, narodíme-li se na kachním dvoře, jen když jsme z labutího vejce“.

Představení je srozumitelným vyprávěním děje určeno především dětskému divákovi, ale tvůrci doufají, že snovými i dramatickými situacemi, podmanivou, melodicky a rytmicky bohatou hudbou a nápaditou choreografií zaujme i dospělé.

Děvčátko se sirkami je po velmi úspěšném baletu Šípková Růženka pokračováním dlouholeté spolupráce mezi Taneční konzervatoří hl. m. Prahy a baletem Národního divadla v Praze. Představení vzniklo v produkci Hiroshi Koizumi, ve spolupráci s Kasai Dancing Company a Theatre Company Bungeiza z japonské Toyamy.

Jaroslav Slavický, ředitel Taneční konzervatoře Praha, vysvětluje, jak došlo k převzetí japonské produkce: „Byli jsme s konzervatoří v roce 2008 pozváni na divadelní festival do Toyamy. Na festivalu jsme viděli japonskou inscenaci Děvčátka se sirkami. Moc se mi to líbilo. Jako podmanivá se mi jevila i originální hudba Shigeru Yahaty. Domluvili jsme se tedy s producentem Hiroshi Koizumim i s choreografkou Haruko Kasai. Velkoryse nám vyšli vstříc. Ostatně mají dobré vztahy s naší republikou už delší dobu, před pár lety vystupoval jejich soubor ve Stavovském divadle.“ 

H. Ch. Andersen
H. Ch. Andersen