Filmové loutky ožijí ve Strahovském klášteře

Praha - Ferda Mravenec, Švejk, Robinson Crusoe, Pat a Mat, Krteček, Křemílek a Vochomůrka… Žádný z oblíbených hrdinů českých loutkových a kreslených filmů 20. století nebude chybět na výstavě České filmové loutky. Vybraná společnost dětem i dospělým důvěrně známých postaviček od 26. listopadu do 31. prosince 2009 zaplní románské sály Strahovského kláštera u Pražského hradu.

„Rádi bychom všem návštěvníkům představili umění českých loutkářů z bezprostřední blízkosti. Sami si budou moci vyzkoušet, jak postavičku vyrobit a rozpohybovat. Kromě přibližně 300 originálních loutek uvidí také dekorace a scény z nejslavnějších českých loutkových a kreslených filmů dnes už světoznámých autorů, jako je Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Břetislav Pojar, Zdeněk Miler, Zdeněk Smetana a další,“ slibuje autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová.

Malí návštěvníci si mohou nejen prohlédnout například figurku pana Tau, ponorku, na které pluli hrdinové filmu Vynález zkázy, nebo domeček nenapravitelných kutilů Pata a Mata, ale mohou se „kutily“ v tvůrčích dílnách i sami stát.

Výstava České filmové loutky vznikala ve spolupráci se společností Krátký film Produkční s.r.o. a Královskou kanonií premonstrátů. Ve stejných výstavních prostorách Strahovského kláštera se před rokem konala úspěšná výstava Jak se oblékají pohádky. Ti, kterým se líbila, o ni nebudou ochuzeni ani letos – pod názvem Jak se oblékají pohádky II si mohou pohádkové kostýmy prohlédnout od 4. prosince v Obecním domě.