V Novém Městě nad Metují našli tři tisíce let starý poklad

Nové Město nad Metují – Téměř tři tisíce let starý bronzový poklad se podařilo vykopat archeologům ve východočeském Novém Městě nad Metují. Mimořádný objev učinili už před dvěma měsíci při průzkumu, který prováděli před rekonstrukcí Husova náměstí, zveřejnili ho ale až nyní. Důvodem byly obavy z amatérských výkopů. Pod zemí leželo zhruba čtyřicet bronzových předmětů a nástrojů z doby, kdy na místě nálezu stávalo významné hradiště nejmladší doby bronzové.

Bronzové věci zřejmě do země schoval kovolijec a z neznámého důvodu si je už nevyzvedl. Ukryty byly jen dvacet centimetrů pod současným povrchem. „Našli jsme známky především pracovních nástrojů, například srpů, které se běžně užívaly, nebo zlomky sekerek s tulejkou. Máme také docela krásné zdobené náramky. Nejzajímavější jsou ale zřejmě zlomky bronzových nádob, protože ty byly tehdy opravdu luxusním zbožím,“ uvedla archeoložka Martina Beková z Muzea a galerie Orlických hor.

Hromadný nález podobného rozsahu byl zatím zaznamenán v Podorlicku jen jeden – za první republiky u Častolovic na Rychnovsku. „Je to úžasné a my se teď budeme snažit, aby nálezy zůstaly v Novém Městě nad Metují v našem městském muzeu,“ raduje se ze vzácného objevu starostka města Bronislava Malijovská (ODS).

Archeologové také objevili dva urnové hroby z doby takzvané lužické kultury a dělníci při opravě náměstí narazili na středověkou studnu. Město kvůli ní předělalo projekt opravy náměstí. Studna bude překryta silným sklem a stane se novou historickou atrakcí města.

Bronzový poklad i další nálezy si lidé budou moci prohlédnout na výstavě, která v Novém Městě začne počátkem příštího roku. Chlubit se bude čím, protože vykopávky byly opravdu bohaté. „My archeologové ukládáme věci zásadně do krabic od banánů, takže pokud můžu vyjádřit množství v těchto měrných jednotkách, jde zhruba o čtyřicet krabic. Ne všechno patří ale k pravěku, některé nálezy souvisí s historií Nového Města jako takového,“ prozradila Martina Beková.   

Bronzový poklad
Bronzový poklad