Pražský dům fotografie zřejmě opustí Praha i ministerstvo

Praha - Projekt Pražského domu fotografie (PHP), který měl být široce pojatou organizací se zaměřením na fotografii v centru Prahy, zřejmě opustí pražský magistrát i ministerstvo kultury. Obě instituce pravděpodobně vystoupí z obecně prospěšné společnosti, kterou s domem fotografie před několika lety založily. Do rekonstrukce objektu určeného pro sídlo budoucí organizace přitom stát i město společně investovaly 20 milionů korun.

Pražský dům fotografie připravuje výstavy stále v náhradních prostorách - nejbližší výstava 15 amerických fotografů bude k vidění v Galerii Deset ve Waldesově muzeu. Dům v Revoluční ulici, kde by měl PHP sídlit, je totiž přes tři roky v rekonstrukci. Stále ale není zkolaudován. Přitom dům v Revoluční převedla na začátku tohoto roku Praha 1 na hlavní město. Důvodem byly údajně průtahy kolaudace.

Současná ředitelka PHP Eva Hejdová nemá zatím jasné informace od ministerstva ani magistrátu o tom, zda chtějí dům fotografie dále podporovat. Radní pro kulturu Milan Richter (ODS) potvrdil, že hlavní město pravděpodobně bude chtít stejně jako ministerstvo kultury ze zřizovací listiny obecně prospěšné společnosti vystoupit. Důvodem jsou podle něj právě komplikace s kolaudací výstavních prostor. Podle Richtera bývalá ředitelka Eva Hodek zasahovala do projektu tak, že jsou nyní v prostorách věci, které původnímu projektu neodpovídají.

Počátky PHP sahají do roku 1989, kdy na jaře vznikl Aktiv volné fotografie - sdružení fotografů, jehož cílem bylo především hledat vhodné prostory pro výstavy. Počátkem 90. let z něj vznikla nadace Pražský dům fotografie; v roce 2005 pak stejnojmenná obecně prospěšná společnost.

O projektu pro Revoluční se začalo jednat již v roce 2002, měla v ní vzniknout velkoryse pojatá instituce pro co nejlepší možnou prezentaci, vznik, výzkum i výuku fotografie. Téměř před dvěma lety odešla z vedení PHP jeho dlouholetá ředitelka Eva Hodek. Členové správní rady společnosti Fotoforum tvrdili, že její jednání ohrožovalo budoucnost projektu nového sídla. Vystřídala ji Eva Hejdová.

Pražský dům fotografie
Zdroj: www.phpweb.cz