Arabela zve na kouzelné kostýmy a rekvizity

Praha - Nahlédnout do zákulisí legendárního seriálu Arabela mohou návštěvníci dominikánského kláštera v Praze. Vedle více než 50 kostýmů si prohlédnou i rekvizity, mezi nimiž nechybí korunovační klenoty, zázračný prsten nebo cestovní plášť. Dále budou moci nahlédnout do domácnosti rodiny Majerových. Putovní výstava, která již byla k vidění v Brně, potrvá v centru Prahy do 27. prosince. Od jara ji pak uvidí návštěvníci českých hradů a zámků.

Pohádkové kostýmy, zvláště z první série, navrhoval slavný výtvarník kostýmů Teodor Pištěk. „Každý kostým vypadá jinak v reálu a jinak v televizi. Ne každý návštěvník pozná, že se jedná o ten a ten kostým, někteří jsou překvapení velikostí nebo barvou,“ říká autor výstavy Petr Lukas. Některé kostýmy si mohou vyzkoušet i dětští návštěvníci, k dispozici je i replika koruny krále Hyacinta, s níž mohou usednout na trůn.

Velkou vzácností je ve vitríně schovaný zázračný prsten. „Je to jediný zachovaný exemplář, ústřední kámen je imitací modrého safíru, zdobí jej ornamenty, které vytvářejí podobu kytičky,“ popisuje Lukas. Vedle prstenu leží křišťálová koule, kouzelný zvoneček, měšec a zázračný cestovní plášť. Vzácností je i možnost navštívit část dominikánského kláštera poblíž Staroměstského náměstí - jinak je veřejnosti nepřístupný. Více informací o výstavě zde.

0Pohádkový seriál Václava Vorlíčka a Miloše Macourka se poprvé objevil na obrazovkách v roce 1979 a původně měl 13 dílů. Hráli v něm Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Stella Zázvorková, Vladimír Menšík, Jiří Sovák, František Filipovský nebo Iva Janžurová. Na začátku 90. let vznikly nové díly.

Zaujme i vybavení domácnosti Mayerových z konce 70. let. Lidé uvidí i módu, která panovala v tehdejším Československu, a design, v němž například křišťálový lustr dominoval v pokoji plném doplňků z umělých hmot.

Výstava Arabela
Výstava Arabela
Více fotek
  • Výstava Arabela autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1245/124475.jpg
  • Arabela autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1245/124471.jpg