Rekonstrukci Karlova mostu vyšetřuje policie

Praha - Policie dnes začala vyslýchat svědky ve sporu o opravu Karlova mostu. Prošetřuje trestní oznámení, které kvůli nešetrné rekonstrukci podala na neznámého pachatele v říjnu Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Tvrdí, že neodborné zásahy památku nenávratně poškodily. Začátkem října asociace také spustila internetovou petici, ve které požaduje okamžité zastavení rekonstrukce. Podepsalo ji už 8 500 lidí.

Kdo zatím u výslechu byl, asociace neuvedla. Trestněprávní odpovědnost podle jejích zástupců nese vlastník památky, tedy hlavní město Praha. „Vzhledem k tomu, že se v případě selhání některých vysoce postavených veřejných činitelů při obnově Karlova mostu jedná o velmi delikátní záležitost, asociace věří, že policie nebude politickými kruhy ovlivňována a zůstane v celé věci nestranná, jako je tomu dosud,“ doufá Martin Kadrman z asociace.

Asociaci stejně jako dalším kritikům opravy mostu, například Klubu za starou Prahu, vadí především to, že před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové. Nelíbí se jim také zvolený způsob rekonstrukce. „Neproběhly kompletní průzkumy, jako je třeba stavebně-historický průzkum, na stavbě není permanentně restaurátor,“ uvádí některé z připomínek Richard Biegel z Klubu za starou Prahu.

Asociace dnes oznámila, že Národní památkový ústav minulý týden z
dohledu nad opravou mostu odvolal Ondřeje Šefců. „Odvolán nebyl, pouze na jeho místo nastoupí někdo jiný. A neděje se tak z důvodů jeho pochybení,“ vysvětlila mluvčí ústavu Zdeňka Kálová. Asociace ale tento krok vnímá jako uznání svých argumentů, protože Šefců je podle ní jeden z hlavních viníků současného stavu mostu. 

Město: Dohled je přísnější, než běžně bývá

Zástupci stavebníků a magistrátu ale opakovaně pochybení odmítají a postup prací hájí. Podle investora - pražského magistrátu - je například stavební dohled mimořádně podrobný. „Zástupci firem, zástupci magistrátních památkářů, zástupci Národního památkového ústavu, takovýto dohled nad stavbou jsem snad ve své praxi nezažil,“ tvrdí Jan Kněžínek, ředitel pražského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.  

Město dříve připustilo pouze dílčí nedostatky, které jsou podle nich již odstraněny. Památkový odbor magistrátu ve svém letošním rozhodnutí uvedl, že město Karlův most při rekonstrukci dostatečně nechrání před poškozením a znehodnocením a udělil městu, tedy sám sobě, pokutu ve výši 54 tisíc korun. Údajně za formální chyby v dokumentaci.

Ministerstvo kultury dokumentaci nyní považuje za dostačující. Přesto náměstek minista kultury František Mikeš (ODS) slibuje: „Prověříme vše, co je třeba, abychom veškeré pochybnosti odstranili.“

Rekonstrukcí Karlova mostu se teď zabývají i v UNESCO, na které se asociace obrátila. „Vyzvalo českého velvyslance při této organizaci k podání vysvětlení. Ministerstvo zahraničí připravuje pro UNESCO dopis,“ uvedl Kadrman.