Ostravské děti potěší loutková víla Amálka

Ostrava – Dílo Václava Čtvrtka patří k tomu nejlepšímu, co v posledních padesáti letech v našich zemích vzniklo pro děti. A už více než třicet let je všem dětem veselo a milo ve společnosti jedné z mnoha Čtvrtkových pohádkových postaviček - víly Amálky. Nejen v knížkách, ale i na televizních obrazovkách ve večerníčku. Víla Amálka se zalíbila i ostravskému Divadlu loutek, pohádku o ní uvede v premiéře dnes odpoledne.

Loutkovou adaptaci pohádky o víle Amálce zpracovali pro divadelní prkna polský režisér Robert Drobniuch a básnířka Marta Guśniowska. Doufají, že dobrá víla, která každému pomáhá, se bude dětem líbit. „Je to univerzální pohádka, představuje vážné problémy, se kterými se potýkají děti. Amálka je dívkou, dítětem, které může i dnes přijít na svět a činit dobro,“ domnívá se Drobniuch.

Na své první seznámení s pohádkovou vílou vzpomíná se smíchem: „Do víly Amálky jsem se zamiloval, když jsem si přečetl text Václava Čtvrtka. Narazil jsem na něho v knihovně a okamžitě jsem volal do divadla, že to je arcidílo. A oni i na to řekli: 'Ano, to je arcidílo, všichni ho tady znají.'“

Divadlo loutek v pohádce o laskavé lesní bytůstce, která umí vyhojit každou bolest, vypráví hned o několika dobrodružstvích, které Amálka zažívá během jednoho roku. Malí diváci se setkají s Růženkou zrozenou z poupěte, rakem švihákem, veverákem Pizizubkou, datlem ševcem nebo vodníkem Kebule a dalšími lesními bytostmi.