Na poslední strunu podzimu zahraje Ludovico Einaudi

Praha – Závěrečný koncert letošních Strun podzimu bude patřit italskému skladatelovi a pianistovi Ludovicu Einaudimu. Při svém českém debutu představí skladby z alb Una mattina a Divenire, zazní nejpíše i křehké melodie z jeho poslední nahrávky Nightbook. Einaudi, který je označován za mistra podmanivé hudby a snové atmosféry, bývá srovnáván s minimalisty Philipem Glassem a Michaelem Nymanem. Ve svých skladbách spojuje svět komorní a symfonické hudby s inspirací hudebním jazykem moderních umělců, jako například Björk, Radiohead či Coldplay.

„Po temperamentním argentinském tangu v podání kapely Astillero Tango nabízíme našim posluchačům při závěrečném koncertu soustředěnou, zamyšlenou a kontemplativní hudbu pianisty Ludovica Einaudiho. Jeho melodická hudba má příznivce po celém světě a letos její podmanivé kouzlo pozná konečně i Praha,“ zve na závěrečný koncert festivalu umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec.

Einaudi koncertoval v mnoha významných sálech – od milánské La Scaly po londýnskou Royal Albert Hall. „Einaudiho hudba – minimalistická, ambientní, současná, niterná a zároveň otevřená a dynamická – dokáže oslovit a hluboce zasáhnout neobyčejně široké vrstvy publika. Představuje totiž vzácný okamžik zklidnění v současném hektickém světě,“ tvrdí pořadatelé.

Ludovico Einaudi pochází z významné italské intelektuální rodiny. Jeden z jeho dědů se stal po 2. světové válce prvním italským prezidentem, druhý byl skladatelem a dirigentem, otec Giulio je renomovaným turínským nakladatelem. Po studiích skladby na milánské konzervatoři (mj. pod vedením Luciana Beria) získal stipendium hudebního centra v americkém Tanglewoodu, sídle hudební akademie Bostonského symfonického orchestru.

Einaudi komponoval převážně komorní a symfonickou hudbu, stále více ho však přitahoval hudební jazyk moderních umělců jako Björk, Radiohead, PJ Harvey nebo Coldplay a klavírní svět Ryuichiho Sakamota, Didiera Squibana nebo Philipa Glasse. Tyto inspirační zdroje postupně vtiskly jeho hudbě nezaměnitelně charakteristický rukopis a zároveň ho dovedly ke komponování hudby pro divadlo, balet i film. K nejznámějším soundtrackům patří hudba k cenami a nominacemi ověnčenému filmu Doktor Živágo z roku 2002.

0Koncert Ludovika Einaudiho začíná ve Dvořákově síni Rudolfina v 19:30. Hudební ukázky z tvorby tohoto italského hudebníka si zájemci mohou poslechnout ale už dříve, na festivalovém on-line Radiu Struny. Poslední vstupenky jsou v prodeji v Předprodejním a informačním centru festivalu Struny podzimu, na www.strunypodzimu.cz a hodinu před začátkem koncertu v místě konání.