Zlatá rybka po estonsku s Mrkvičkou

Praha – Hra estonského dramatika a folkového zpěváka Jaana Tätta Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku (v originále: Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldkalakesest) svou zápletkou trochu připomíná slavný film Neslušný návrh s Robertem Redfordem a Demi Mooreovou. V české premiéře hry se na prknech Divadla ABC 21. listopadu nepředstaví oni, ale Martin Písařík a Lucie Pernetová v roli mladé dvojice a hostující Ladislav Mrkvička coby záhadný Osvald Koger.

V příběhu, který je parafrází pohádky o zlaté rybce, najde mladá dvojice přístřeší před studenou nocí v chalupě staršího podivína. Ten mladíkovi nabídne milion, když se vzdá své lásky… „Takhle uvařená zlatá rybka může být komedií, dokonce chvílemi fraškou, lyrickou hrou i jakýmsi morálním návodem,“ domnívá se režisérka Lída Engelová, která hru estonského dramatika objevila v Londýně při svých cestách za divadelními novinkami.

Tajemné rozcestí je hrou o zázracích, penězích a také děravé naději, že by láska a peníze mohly být slučitelné. Chytrá hra s lehkostí a vtipem překládá divákovi otázky: Jak daleko je člověk ochoten za peníze zajít nebo k čemu tíhne lidská přirozenost – k penězům, nebo k lásce?

Úspěchu i za hranicemi Estonska hra Jaana Tätta dosáhla právě díky proměnlivosti od pohádky ke společenské satiře, od černé komedie k psychologickému thrilleru. Uváděna byla v mnoha evropských divadlech, například ve Stuttgartu nebo v již zmíněném Londýně. Do češtiny ji přeložil Jonatán Tomeš, na scéně Divadla ABC se objeví v úpravě dramaturgyně Johany Kudláčkové a režisérky Lídy Engelové.

0Autor Tajemného rozcestí Jaan Tätte (* 1964) je ve své vlasti znám jako všestranná umělecká osobnost. Tätte je nejen úspěšným dramatikem, ale také folkovým zpěvákem. V Estonsku je vnímán podobně jako u nás Jaromír Nohavica, jeho písně, které vzdáleně připomínají balady Leonarda Cohena, jsou velmi oblíbené. Tätte natočil dvě písňové CD, zahrál si v pěti filmech a vystudoval biologii, především ale působí jako herec a režisér v divadle Linnateater (od roku 1990), kde byla také uvedena většina jeho her.

Čtená zkouška hry Jaana Tätta Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku v Divadle ABC
Čtená zkouška hry Jaana Tätta Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku v Divadle ABC
Více fotek
  • Čtená zkouška hry Jaana Tätta Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku v Divadle ABC zdroj: Městská divadla pražská http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1249/124890.jpg
  • Tajemné rozcestí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1250/124905.jpg