Podmořské muzeum - lákadlo pro turisty i živočichy

Cancún - Myšlenka na vybudování podvodního muzea není nijak nová, několik jich už existuje po celém světě. Projekt, se kterým přišli v národním parku v mexickém Cancúnu, je ale výjimečný svým rozsahem i koncepcí. Do největšího podmořského muzea na světě, pod hladinou Karibského moře u poloostrova Yucatán, byly dnes spuštěny první čtyři sochy. Následovat je mají postupně stovky dalších figur, které budou rozmístěny také v prostorách zdejšího národního parku.

Jedním z cílů projektu je podle ředitele parku Jaimeho Gonzáleze snížit zátěž na přirozené životní prostředí korálových útesů, které jsou poškozeny hurikány a lidskou aktivitou.

Park navštíví ročně asi 750 tisíc lidí a zhruba 450 tisíc z nich přijde do Punta Nizuc, území o rozloze čtyř hektarů, které je pak nejvíce zatěžováno. Přilákání turistů do jiné části parku, kde vznikne podmořské muzeum, by mohlo korálovým útesům pomoci.

Skulptury v podmořském muzeu jsou vytvořeny z pH neutrálního betonu a navrženy tak, aby byly odolné a neměly škodlivý dopad na životní prostředí. Tvůrci doufají, že sochařská díla budou přitahovat nejen turisty, ale i řasy a další zástupce podmořského života. A umožní tak prezentovat místní ekosystém společně s uměleckými díly.

Zatím je zdá se vše na dobré cestě. „Vše se děje velice rychle. Během pouhých dvou týdnů se na sochách objevily zelené řasy,“ potvrdil výtvarník Jason de Caires Taylor, který na projektu spolupracuje a který má s podvodními skulpturami už bohaté zkušenosti.

Jedna z prvních soch, které byly do podmořského muzea nainstalovány, se nazývá La Jardinera de la Esperanza (čekající zahradnice). Představuje ji mladá dívka, která ležící na zahradní terase, obklopená květináči, někoho vyhlíží. Inspirace pro sochy hledá de Caires Taylor v lidech, které potká při svých cestách po Mexiku. „Jednou jsem v kavárně potkal fascinujícího muže s energickým výrazem ve tváři. Svou špatnou španělštinou jsem se ho snažil přemluvit k zapojení do svého projektu a další den stál ve spodním prádle obalený sádrou v mém ateliéru,“ vypráví.

Podvodní muzea vznikají v současné době i na jiných místech ve světě – UNESCO například podporuje plánované muzeum v Alexandrii, které má být spojeno s královnou Kleopatrou. Jedno muzeum otevře v květnu tohoto roku také Čína. Vytvořeno bylo z přírodních hřebenů v řece Yangtze, na nichž budou moci návštěvníci vidět nápisy básníků a spisovatelů.

Podmořské sochy
Podmořské sochy
Více fotek
  • Podmořské sochy autor: Jason de Caires Taylor, zdroj: www.underwatersculpture.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1250/124935.jpg
  • Podmořské sochy Jasona de Cairese Taylora autor: Jason de Caires Taylor, zdroj: www.underwatersculpture.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1250/124932.jpg