Jim Carrey Vydřigroš si koleduje o malér

Praha – Vánoční koledu o skrblíkovi Scroogovi (Vydřigrošovi), kterému tři duchové Vánoc otevřou oči, vydal v roce 1843 sám její autor Charles Dickens. Stala se oblíbeným vánočním příběhem a dočkala se mnoha knižních vydání, přepracování i filmové podoby. Naposledy se Dickensovy povídky ujal režisér Robert Zemeckis (Forrest Gump, Polární expres, Beowulf či Návrat do budoucnosti). Diváci se mohou těšit na místy až hororový zážitek ponuré vánoční atmosféry v 3D a také na Jima Carreyho, který si zahrál Ebenezera Vydřigroše i všechny tři duchy Vánoc.

„Jde o ten nejlepší příběh o cestování časem, jaký kdy vznikl, a já ho toužil zpracovat tak, jak si ho podle mého názoru autor původně představoval,“ vysvětlil Zemeckis, proč si pro svůj film vybral právě Dickensovu povídku. Snímek natáčel opět technologií performance capture (kterou použil v Polárním expresu nebo v Beowulfovi). Umožňuje zaznamenávat herce digitálním způsobem počítačovými kamerami ze všech 360 stupňů a ti se tak stávají předobrazem virtuálních trojrozměrných postav.


Ebenezer Scrooge (Jim Carrey) vstupuje do vánočního období s obvyklým znechucením a se svým věrným zaměstnancem (Gary Oldman) a jeho veselým synovcem (Colin Firth) jedná s obvyklou dávkou opovržení. Později téhož dne se Scrooge setká s duchem svého zemřelého obchodního společníka Josepha Marleyho, který v posmrtném životě platí za své dřívější bezcitné jednání.

Marley doufá, že se mu podaří Scrooge před stejným osudem zachránit, a prozradí mu, že ho navštíví trojice duchů. Když vezmou duchové Vánoc minulých, současných a budoucích Scrooge na fantastickou pouť, která mu otevře oči a odhalí pravdy, jimž se zdráhá uvěřit, je nucen otevřít i své srdce a napravit se, než bude příliš pozdě.


Už ve chvíli, kdy Robert Zemeckis psal scénář, myslel s rolí Scrooge na jediného člověka – Jima Carreyho. „Má úžasně expresivní grimasy a dokonale umí svěřenou postavu vystihnout díky tomu, že je schopen zcela změnit svou podobu a své chování,“ tvrdí. „Jim není jenom skvělý herec, je jako chameleon,“ souhlasí s ním i producent Steve Starkey.

Díky možnostem technologie performance capture hrál Carrey lakomého Scrooge od sedmiletého chlapce až po starého mrzouta, ztvárnil také ducha Vánoc minulých, současných i budoucích.

Také dalším hercům svěřil Zemeckis několik rolí. Gary Oldman si zahrál nenápadného, ale optimistického Boba Cratchita, stejně jako jeho nemocného syna Tiny Tima a také Marleyho ducha. Naopak britský divadelní herec Colin Firth je jedním z několika málo herců, kteří ztvárnili pouze jedinou roli - věčně optimistického Freda, jehož veselá povaha a optimistický pohled na svět ostře kontrastují s chováním jeho mrzoutského strýce Scrooge.

V ostatních rolích se objeví například Robin Wright Pennová, Bob Hoskins nebo Cary Elwes. Vánoční koleda se objevila na seznamu patnácti snímků, které se dostaly do užšího výběru na letošní oscarové nominace pro animovaný film. V českých kinech se Zemeckisův snímek promítá od 19. listopadu.

Vánoční koleda
Vánoční koleda
Více fotek
  • Vánoční koleda zdroj: IMAX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125106.jpg
  • Vánoční koleda zdroj: IMAX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125107.jpg
  • Vánoční koleda zdroj: IMAX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125103.jpg