Mistr baletu dotančí na televizní obrazovku

Brno - Česká televize uvede dokument režiséra Petra Hajna nazvaný Mistr o legendární osobnosti nejen brněnského baletu Ivu Váňovi Psotovi. Ve filmu vystoupí také jeho následovníci, současní sólisté baletu. Snímek vznikl v brněnském studiu České televize ve spolupráci s Národním divadlem Brno. V premiéře jej odvysílá 26. prosince na ČT2, předpremiéru mohli lidé zhlédnout v brněnském Janáčkově divadle, kde Psota řadu let působil.

„Polovina filmu je inscenovaná, představili jsme si, jak mohl vypadat a vystupovat,“ vysvětlil režisér snímku Petr Hajn. Ivo Váňa Psota ovlivnil vývoj českého baletu 20. století víc než kdokoliv jiný. Jeho největším počinem bylo v roce 1938 uvedení světové premiéry Romeo a Julie v Brně. „Byl to charismatický a výjimečný člověk,“ dodal Hajn.

Na dokumentu spolupracovalo s Českou televizí i brněnské Národní divadlo, kde dosud funguje Psotova baletní škola. V pořadu tak diváci uvidí jak sólisty brněnského baletu, tak ukázky z inscenací Ples Kadetů, Sylfidy a taneční představení Romeo a Julie.

Život Iva Váni Psoty:

0Psota žil v letech 1908 až 1952. Narodil se českým rodičům v Kyjevě. V Brně působil ve 20. letech, poté znovu v druhé polovině 30. let a na začátku války. Naposledy se do města vrátil po druhé světové válce. Mezitím působil na mnoha předních světových scénách, například v souboru Original Ballet Russe v Monte Carlu a v Metropolitní opeře v New Yorku. Je také autorem baletu Yara na námět báje o brazilské bohyni vody. Za Yaru, která se stala brazilským národním baletem, byla Psotovi na budově divadla v Sao Paulu odhalena pamětní deska.

Ivo Váňa Psota
Ivo Váňa Psota