I ženy mají své víkendy

Praha - Další ročník Mezinárodního víkendu žen, který se koná dnes v Divadle Archa, přinese konfrontaci „ženských pohledů“ na hudbu z různých koutů světa. Dramaturgie má jedinou vodící linii - dominující ženský prvek. Všechny vystupující totiž spojuje buď zástupkyně něžného pohlaví na místě frontmanky, či rovnou ryze ženské obsazení. Spojením ženského hlasu a ženského pohledu na svět provází Monika Načeva.

Předchozím ročníkům kralovaly dámy z Finska - Värttinä, ale také maďarská zpěvačka Erzsi Kiss či kapverdská držitelka Grammy Cesaria Evora. Tentokrát festival není postaven na jedné hvězdě, ale na více „hvězdičkách“. Síly jsou rozloženy do všech interpretů napříč hudebními škatulkami či žánry a otevírají festivalové pódium všem bez rozdílu.

I letos bude Mezinárodní víkend žen opravdu mezinárodní. Českými zástupci (respektive zátupkyněmi) jsou skupiny Zuby nehty, jedna z mála českých ryze ženských kapel, a Lanugo, jemná esence moderního jazzu a popu. Ze sousedního Slovenska dorazí vítězka první slovenské SuperStar Katka Koščová, která se vykašlala na mainstream a jede si zcela po svém. Z ještě vzdálenějšího východu, z Polska, pochází devítičlenná posádka horalů a horákyn Psio Crew. A ve skladbách britského Sheema Mukherjee Trio zazní indický hudební nástroj sitar.

Z původního programu vypadlo zajímavé spojení ČR a USA. November 2nd feat. Mike Visceglia bohužel nedorazí kvůli zdravotním problémům zpěvačky. Zastoupí je jazzová esence z Česka. Nepřijedou ani maďarští Forgo, program tedy začíná o hodinu později, v 17:00.

Koncerty se budou střídat ve velkém i malém sále Divadla Archa. Ve foyer divadla bude souběžně možné „vybubnovat“ ze sebe všechny starosti a stres v rámci bubenického workshopu Václava Kořínka.

Mezinárodní víkend žen 2009
Mezinárodní víkend žen 2009