Animánie ukázala virtuální svět bez hranic

Plzeň - Mladí tvůrci animovaných filmů se sešli v Plzni na festivalu Animánie. Jeho návštěvníci mohli vidět virtuální svět bez hranic dětskýma očima. K vidění byla díla nejen filmová, Animánie letos patří také komiksům a počítačové tvorbě. Hlavní ceny za filmy jednotlivců dostaly Zubounek v tramvaji třináctiletého Karla Slanaře a Šedé město Matěje Forejta, snímky Keramické hry a Ošmataná přání pak zvítězily v kategorii skupinové tvorby.

Animované filmy, které nevznikají na počítači, nejsou levné. Dobrý výsledek vyžaduje hlavně čas a trpělivost. „Náročnost na prostor a na řemeslnou práci, která je na vysoké úrovni, protože kamera se na všechno dívá zblízka, je evidentně nejvyšší,“ uvedl učitel animace Jiří Plass.

„Jedna vteřina filmu vyžaduje 25 obrázků nebo 25 fotek, které dotyčný musí nasnímat. Když si to spočteme, na pětiminutový jeden díl večerníčku je zapotřebí vytvořit sedm tisíc obrázků,“ upozornila koordinátorka festivalu Jana Jeremiášová.

Festival se v Plzni koná letos už počtvrté a pořádá jej Oblastní centrum elementární tvorby OCET. Letos nabídl například tematické bloky s ukázkami nejlepších filmů z festivalu AniFest, projekce filmů z dílny Pixar Animations Studio či představil mladou českou animátorku Kristýnu Dufkovou. Každý si na festivalu mohl mimo jiné také nakreslit svůj vlastní komiks pod dohledem instruktora.

Komiks
Komiks
Více fotek
  • Komiks autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1253/125253.jpg
  • Dětský komiks Zubounek v tramvaji vyhrál na Animánii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1253/125254.jpg